Niespodziewany wzrost stóp na Ukrainie

opublikowano: 22-07-2021, 13:52

Bank centralny Ukrainy niespodziewanie podwyższył stopy procentowe tłumacząc to koniecznością hamowania inflacji.

To kolejna zaskakująca decyzja banku centralnego Ukrainy. W czerwcu wbrew oczekiwaniom nie zmienił wysokości głównej stopy. Ekonomiści prognozowali, że w lipcu utrzyma ją na dotychczasowym poziomie, a niespodziewanie podwyższył z 7,5 proc. do 8,0 proc.

Bank centralny Ukrainy tłumaczy decyzję o podwyżce stóp znaczącym wzrostem presji inflacyjnej. Ostrzegł, że dynamika wzrostu cen, druga pod względem wielkości w Europie po Turcji, może przekroczyć 10 proc. w krótkim terminie. Zasygnalizował także gotowość podwyżki głównej stopy do 8,5 proc. i utrzymania jej na tym poziomie do drugiego kwartału 2022 roku w celu sprowadzenia inflacji w pobliże celu wynoszącego 5 proc.

Bank centralny Ukrainy podwyższył w środę także stopę refinansowania do 9 proc. i ogłosił, że może utrzymywać ją 1 pkt. procentowy powyżej benchmarku aby wzmacniać efekt polityki monetarnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane