NIESR: brytyjska gospodarka wzrośnie o 0,3 proc. w III kw.

opublikowano: 10-09-2019, 07:17

National Institute of Economic and Social Research (NIESR) prognozuje, że brytyjskiej gospodarce uda się zwalczyć ryzyko recesji i w III kwartale wzrośnie o 0,3 proc.

Badacze podkreślają, że ostatnie analizy wskazują na „płaskie” odczyty dotyczące produkcji w sierpniu, a rozwój sektora usług jest niwelowany przez słabnącą produkcję i budownictwo.

NIESR jest jednak ostrożny w ocenie trwałości prognozowanego wzrostu. Zdaniem Garry Younga, dyrektora ds. modelowania i prognozowania makroekonomicznego, „rozrasta się tylko sektor usług, przede wszystkim w celu zaspokojenia wyższego popytu ze strony konsumentów spowodowanego wzrostem dochodów gospodarstw domowych napędzanych przez rosnące płace realne. Istnieje jednak ograniczenie, o ile jeszcze realne płace mogą wzrosnąć bez zwiększenia inwestycji i wydajności, co wydaje się mało prawdopodobne w najbliższej perspektywie”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane