Niestandardowe projekty w cenie

MACIEJ KRÓL, dyrektor generalny Fortem
opublikowano: 26-03-2018, 22:00

Jeszcze kilka lat temu większość transakcji kupna dotyczyła rynku wtórnego, jednak badania GUS pokazują, że ta tendencja zaczęła wyraźnie się zmieniać na korzyść rynku pierwotnego.

 Dostrzegamy kilka powodów takiego zachowania klientów. Na decyzje kupujących ma wpływ rosnąca dostępność mieszkań na rynku pierwotnym. Tylko w dwóch pierwszych miesiącach 2018 r. deweloperzy oddali do użytkowania 16 385 mieszkań, tj. o 11,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Ponadto oferta mieszkań staje się coraz bogatsza. Znacznie częściej deweloperzy decydują się na niestandardowe projekty, np. rewitalizację poprzemysłowych budynków czy też przedwojennych kamienic. Z naszych obserwacji wynika, że tego rodzaju nieruchomości cieszą się coraz większym zainteresowaniem klientów.

Poprzednie lata, a zwłaszcza miniony rok, upłynęły pod kątem wzmożonego zainteresowania inwestycjami w nieruchomości. Historycznie niskie stopy procentowe skłoniły zamożniejszych Polaków do poszukiwania alternatywnych sposobów lokowania kapitału. Nie od dziś wiadomo, że nieruchomości postrzegane są przez nasze społeczeństwo jako bezpieczna forma lokowania oszczędności, dlatego coraz więcej klientów decyduje się na zakup drugiego bądź kolejnego lokalu z przeznaczeniem pod najem krótko— bądź długoterminowy. Jednym z zaobserwowanych w minionym roku trendów jest znaczne zwiększenie liczby transakcji gotówkowych na rynku mieszkaniowym. Wyraźną zmianą jest również wzrost zainteresowania nieruchomościami o charakterze luksusowym.

Z naszych obserwacji wynika, że indywidualni inwestorzy posiadają średnio od jednego do trzech mieszkań w największych, atrakcyjnych turystycznie miastach Polski, które są jednoczenie centrami biznesu i ośrodkami akademickimi. Coraz częściej właściciele tego typu nieruchomości do zarządzania swoimi lokalami korzystają z usług wyspecjalizowanych firm. Oferują one kompleksową obsługę, obejmującą zarówno proste czynności, np. wydanie kluczy najemcy, po swoistego rodzaju concierge dla najbardziej luksusowych lokali.

Największym zainteresowaniem kupujących zarówno w latach poprzednich, jak i obecnie cieszą się mieszkania o metrażach najmniejszych, do 50 mkw., jedno— i dwupokojowe. Drugim ważnym atrybutem, na który zwracają uwagę nabywcy, jest lokalizacja. Dobrze skomunikowane mieszkanie w atrakcyjnej okolicy zapewni zainteresowanie potencjalnych najemców, co dla nabywających mieszkania pod kątem inwestycyjnym ma niebagatelne znaczenie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MACIEJ KRÓL, dyrektor generalny Fortem

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

GUS