Niestety dla nas – UE zwalnia

Cezary Koprowicz
opublikowano: 31-10-2000, 00:00

Niestety dla nas – UE zwalnia

Po doskonałym starcie w 2000 roku, tempo rozwoju naszej gospodarki spada. Według szacunków GUS, trzeci kwartał tego roku będzie najgorszy w tym roku pod względem wzrostu PKB. Mimo to rząd szacuje wzrost tego wskaźnika w 2000 roku na około 5 proc. Potwierdza to większość analityków, a także członkowie RPP. Są jednak opinie, że PKB wzrośnie w tym roku o 4,5 proc., a w przyszłym — tylko o 4 proc.

RESTRYKCYJNA polityka monetarna powoduje spadek popytu krajowego. Według GUS, z kwartału na kwartał maleją poszczególne elementy popytu i nakładów inwestycyjnych. Głównym czynnikiem kreującym wzrost gospodarczy jest więc rosnący eksport, który po ośmiu miesiącach tego roku wyniósł 20 mld USD i był o 14,8 proc. wyższy niż w analogicznym okresie 1999 r.

PROBLEM W TYM, że gospodarka Unii Europejskiej, gdzie dociera 70 proc. naszego eksportu, także zwalnia. To efekt siedmiu podwyżek stóp procentowych w EBC i wysokich cen paliw. Wrzesień był piątym z kolei miesiącem spadku produkcji przemysłowej w Unii. Analitycy szacują, że w 2001 r. PKB Niemiec spadnie z 3 do 2,7 proc.. Można się więc spodziewać, że z powodu zwolnienia tempa wzrostu gospodarczego w krajach UE spadnie też popyt na nasze towary.

NAJWIĘKSZE zagrożenia dla naszej gospodarki to wysoka inflacja, spory deficyt na rachunku obrotów bieżących i rosnące bezrobocie. Inflacja jednak spada, widać też stabilizację deficytu na rachunku obrotów bieżących. Głównym problemem naszej gospodarki jest to, że jej wzrost ani trochę nie przekłada się na tworzenie nowych miejsc pracy i spadek stopy bezrobocia. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych wynosi już 14 proc.

SPADA TEMPO WZROSTU: Słabnąca koniunktura w Unii Europejskiej może zahamować wzrost gospodarczy w krajach zaliczonych do pierwszej grupy kandydatów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Cezary Koprowicz

Polecane