Partnerem sekcji jest TAURON

Nieszablonowe akcje przynoszą skutek

Dorota Kaczyńska, Marcin Bołtryk
18-04-2002, 00:00

Władze gmin chwytają się różnych pomysłów, aby zwiększyć atrakcyjność inwestycyjną lub turystyczną swoich terenów. W wielu przypadkach realizacja tych pomysłów wymaga dużych nakładów finansowych. Są jednak i takie, które nie nadwyrężając budżetów przynoszą dobre skutki.

W Szczebrzeszynie w woj. lubelskim powstanie pomnik chrząszcza. Będzie on nowym elementem promocji Szczebrzeszyna. Projekt przyszłego pomnika nie został jeszcze opracowany do końca. Wiadomo jednak, że jego twórcą i wykonawcą będzie szczebrzeszyńska młodzież.

— Opracowaniem koncepcji pomnika zajmują się uczniowie państwowego liceum sztuk plastycznych. Uczniowie tej szkoły zajmą się także realizacją tego projektu — wyjaśnia Piotr Madej, burmistrz miasta i gminy w Szczebrzeszynie.

Piotr Madej zaznacza, że cała inicjatywa będzie realizowana bez udziału środków miasta. Pomnik chrząszcza zostanie odsłonięty 14 września 2002 r. W tym samym dniu, w którym Szczebrzeszyn będzie obchodzić 650-lecie.

Kolejną atrakcją dla mieszkańców oraz dla turystów będą Dni Chrząszcza i turniej wymowy polskiej. Po raz pierwszy będą one obchodzone w tym roku w dniach 14-15 września. Jest to data dotychczasowych juwenaliów szczebrzeszyńskich. Organizacją Dni Chrząszcza zajmie się Młodzieżowa Rada Miasta.

— Na te dwa dni młodzież przejmie władzę w mieście, zaplanuje i zrealizuje całe przedsięwzięcie. Rada miasta nie zamierza ingerować w ten program. W razie potrzeby udzieli tylko pomocy finansowej lub organizacyjnej — zapewnia Piotr Madej.

Popularność miasta ma wzmocnić także turniej wymowy polskiej. Jego pierwsza edycja zostanie zorganizowana już 21 kwietnia.

W Lubomierzu została nakręcona jedna z najbardziej znanych polskich komedii — „Sami swoi”. Miasto, nawiązując w swojej strategii marketingowej do tego filmu, zostało mianowane nieformalną stolicą komedii polskiej. 10 lat temu powstała lokalna gazeta „Sami Swoi”. Następnie, zostało otwarte Muzeum Kargula i Pawlaka. Kolejnym krokiem było zorganizowanie I Ogólnopolskiego Przeglądu Polskich Komedii Filmowych. Pomysłodawcy i organizatorzy, Olgierd Poniźnik i Jadwiga Sieniuć, zdołali przeprowadzić imprezę bez udziału środków z kasy miejskiej. Przegląd odniósł tak duży sukces, że zdecydowano się na kolejne imprezy filmowe. Dzięki zdobytej w ten sposób sławie, miasto jest coraz częściej odwiedzane przez turystów. W czasie trwania samego przeglądu filmowego Lubomierz jest odwiedzany przez ponad 7 tys. turystów.

— Hojność sponsorów, pozwoliła dokonać wiele niezbędnych inwestycji, na które miasto nie mogło sobie pozwolić ze względu na szczupły budżet — mówi Jadwiga Sieniuć, prezes Stowarzyszenia Miłośników Filmów Komediowych Sami Swoi w Lubomierzu i redaktor naczelny gazety „Sami Swoi”.

Wójtowi wiejskiej gminy Chojnice zależy na utrzymaniu czystości w gminie.

— W związku z tym ogłosiliśmy wraz z samorządami wiejskimi zamiar zorganizowania trzech konkursów. Pierwszy z nich pod nazwą „Aktywne sołectwo” będzie promował te sołectwa, które wykażą się największą liczbą skutecznych inicjatyw mających na celu poprawę estetyki i warunków życia mieszkańców. Nagrody przewidziane w tym konkursie to w sumie 15 tys. zł. Drugi konkurs — na najładniejszą posesję, dotyczy tych, którzy w danym roku zrobili najwięcej aby poprawić wygląd swoich zagród. Zwycięzcy konkursu wiejskiego zostaną automatycznie zakwalifikowani do konkursu gminnego, gdzie przewidziano atrakcyjne nagrody — mówi Zbigniew Szczepański, wójt gminy Chojnice.

Jednak obydwa wymienione konkursy wymagają od gminy sporych nakładów i nie wszyscy biorą w nich udział. Wyjściem z tej sytuacji okazało się zorganizowanie konkursu, którego nikt nie chce wygrać.

— Ogłosiliśmy konkurs na najbrzydszą posesję. Na nagrody przeznaczyliśmy widły, łopaty i rośliny ozdobne. Z uwagi na to, że wygrana w tym konkursie wiązałaby się z nie lada wstydem, nasi gminni bałaganiarze zaczęli sprzątać. Mimo że konkurs prawdopodobnie nie zostanie rozstrzygnięty, przynosi wymierne skutki — dodaje Zbigniew Szczepański.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Kaczyńska, Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Nieszablonowe akcje przynoszą skutek