Nieudana premiera belgijskich małży

PAP
04-08-2008, 16:14

Belgijskie władze nakazały wycofanie ze  sprzedaży pierwszych rodzimych małży, które pojawiły się na rynku pod koniec lipca, ponieważ mogą wywołać u ich amatorów problemy gastryczne.

Producent podaje w wątpliwość analizy władz sanitarnych i grozi pozwaniem do sądu federalnego urzędu do spraw bezpieczeństwa żywności. Organizacje konsumenckie z kolei mają władzom za złe, że zareagowały tak późno.

Po latach prób i przygotowań, pierwsze belgijskie małże, hodowane na Morzu Północnym (właściwie omułki, zwane też z francuska mulami) pojawiły się w sprzedaży w porcie w Ostendzie 25 lipca. Po wykryciu toksyn, które mogą wywoływać u ludzi sensacje żołądkowe, w ostatni piątek inspektorzy nakazali wycofanie małży ze sprzedaży w całej Belgii. Informacja była podawana na pierwszym miejscu we wszystkich weekendowych serwisach informacyjnych.

Stało się tak ku niezadowoleniu ich producenta Willy'ego Versluysa, który zakwestionował urzędowe raporty, zażądał przeprowadzenia kolejnych kontroli i zagroził, że jeśli negatywne wyniki się nie potwierdzą, odda sprawę do sądu. Versluys ma za złe urzędnikom, że tak długo zwlekali z ogłoszeniem negatywnej decyzji, choć oddał próbki do analizy już 22 lipca. Jego zdaniem, cała afera psuje reputację belgijskich małży.

Przyrządzane na dziesiątki sposobów małże, podawane z frytkami, mają w Belgii status dania narodowego. Paradoksem było, że do niedawna te owoce morza spożywane przez Belgów pochodziły z zagranicy: przede wszystkim sąsiadującej z Belgią holenderskiej prowincji Zelandia, a także z Hiszpanii albo Francji. Powrót na rynek małży "made in Belgium" był z dumą anonsowany przez belgijską prasę.

Produkcja belgijskich małży będzie i tak marginalna - na ten rok zapowiadane są "zbiory" ok. 15 ton. Dla porównania - w Zelandii przewiduje się sprzedaż ok. 40 tys. ton małży.

Michał Kot(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Nieudana premiera belgijskich małży