Czytasz dzięki

Niewielkie zmiany głównych indeksów GPW

  • PAP
opublikowano: 08-06-2020, 18:55

Główne indeksy na GPW zakończyły poniedziałkową sesję niewielkimi zmianami, a nad kreską znalazł się jedynie wskaźnik małych spółek. W ujęciu sektorowym mocno wzrosły banki, których indeks czwartą sesję z rzędu.

"Poniedziałkowa sesja przebiegła w mieszanych nastrojach. Pomimo, że główne indeksy w Azji zakończyły sesję na plusie to wzrosty te nie znalazły przełożenia na rynki akcji w Europie. Część indeksów zaczęła dzień na minusie, część w rejonach poprzedniego zamknięcia, a pierwsze godziny przyniosły realizację zysków po zeszłotygodniowych wzrostach. Nastroje pozostają dobre po tym, jak w ubiegłym tygodniu EBC zwiększył kwotę skupu aktywów, a także po dużo lepszych od oczekiwań piątkowych danych z rynku pracy w USA (stopa bezrobocia w USA wyniosła 13,3 proc., oczekiwano 19,1 proc. - PAP)" – powiedział PAP Biznes analityk XTB Łukasz Stefanik.

"Niewykluczone jednak, że po tak dobrej serii wzrostowej może pojawić się korekta, której małą próbę można było obserwować już dziś" - dodał.

Zwrócił uwagę, że w tym tygodniu inwestorzy będą śledzić środowe posiedzenie Fed, gdyż jak ocenił, może ono zdecydować o dalszych nastrojach na giełdach w USA, jak również na WIG.

Na poniedziałkowym zamknięciu WIG20 stracił 0,07 proc. do 1.841,25 pkt., WIG zniżkował o 0,08 proc. do 51.451,61 pkt., mWIG40 poszedł w dół o 0,24 proc. do 3.598,8 pkt., a sWIG80, jako jedyny, wzrósł o 0,15 proc. do 13.103,26 pkt.

Obroty na GPW wyniosły 1.596 mln zł, z czego 1.296 mln zł przypadło na spółki z WIG20.

WIG20 rozpoczął notowania w okolicy zera, jednak już po pierwszej godzinie handlu tracił 1,5 proc. Pomimo dużego chwilowego spadku, przez resztę dnia indeks poruszał się w wąskim, 15 punktowym, przedziale wahań i zakończył dzień lekko poniżej zera.

W momencie zamknięcia warszawskich notowań niemiecki DAX tracił 0,3 proc., a amerykański S&P 500 rósł o 0,5 proc.

"W WIG20 zdecydowanie dominowały banki, wśród których największe podmioty zyskały na koniec dnia po około 4 proc." - zauważył Stefanik.

Indeks sektora bankowego rósł czwartą sesję z rzędu i zyskał w poniedziałek niemal 4 proc. Notowane w WIG20 mBank, Santander i PKO BP zyskały po około 4 proc., a Pekao poszedł w górę o 4,7 proc.

Wzrosty w indeksie największych firm zostały zniwelowane przez 9 proc. spadek kursu JSW, który zakończył serię sześciu wzrostowych sesji z rzędu, w trakcie której spółka węglowa wzrosła o blisko 38 proc.

Jak ocenił Stefanik, spadki na kursie JSW spowodowane były podaną przez wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina informacją, że od wtorku, z powodu koronawirusa, planowane jest czasowe wstrzymanie wydobycia w dwóch kopalniach JSW (Knurów-Szczygłowice oraz Budryk) i dziesięciu kopalniach PGG. Wicepremier dodał, że chciałby, żeby za trzy tygodnie kopalnie mogły wrócić do normalnej pracy.

Mocno w dół poszedł także CD Projekt - kurs spadł o 5 proc.

"CD Projekt jest po solidnym rajdzie wzrostowym i wyznaczeniu pod koniec maja nowych maksimów na poziomie 413 zł. Teraz kurs jest około 10 proc. poniżej tych maksimów i jest szansa na wykonanie większej korekty, której zasięg potencjalnie może dojść nawet do 335 zł" - powiedział Stefanik.

Producenci gier przewodzili spadkom również w mWIG40, gdzie Ten Square Games poszedł w dół o 5,6 proc., a PlayWay spadł o 4,3 proc. Indeks WIG.Games był najmocniej zniżkującym wskaźnikiem sektorowym i stracił 4,3 proc.

Między 4 a 5 proc. straciły także: DataWalk, Forte, Famur, Polimex Mostostal i Budimex. W dół o 6,4 proc. poszły notowania Globe Trade Centre.

Na szerokim rynku mocno w górę poszły: Mabion - o 25 proc., Oponeo - o 12 proc., Mercator - o 7 proc., PKP Cargo - o 8 proc., a także banki: BOŚ - o 14 proc. i ING - o 5 proc.

Zarząd Oponeo poinformował, że wstępna wielkość przychodów ze sprzedaży netto osiągniętych w maju 2020 roku wynosi 85.817 tys. zł, co oznacza wzrost o 33 proc. w stosunku do wielkości przychodów osiągniętych w maju 2019 roku. 

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane