Niezapłacony podatek kosztem w CIT

11-10-2016, 22:00

Datą poniesienia wydatków jest dzień, na który ujęto je w księgach rachunkowych — przypomina fiskus.

Podatnicy mający przejściowe problemy finansowe niekiedy odkładają na później zapłatę danin publicznych. Potem mają wątpliwości, jak je rozliczyć w kosztach uzyskania przychodu. Jedno z takich rozstrzygnięć przynosi indywidualna interpretacja podatkowa wydana w tym miesiącu przez dyrektora Izby Skarbowej (IS) w Katowicach. Tamtejszy organ podatkowy rozpatrywał sprawę spółki, która nie zapłaciła podatku od nieruchomości za 2016 r. do sierpnia włącznie. Gdy firma otrzymała informację z urzędu miasta o zaległości, wpisała do deklaracji podatkowych kwotę do zapłaty podzieloną przez 12 miesięcy, ale daniny nie uregulowała. Zaległość została zapisana w księgach.

— Spółka chciała się dowiedzieć, czy powinna rozliczyć ją w podatku dochodowym w roku, w którym przypada termin płatności, czy później, kiedy odprowadzi daninę. Uznała, że ma prawo go zaliczyć do kosztów w 2016 r. — informuje Marek Siudaj z Tax Care. Dyrektor IS przyznał spółce rację. Odwołując się do ustawy o podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), wskazał, że koszty bezpośrednio powiązane z przychodem ponosi się w okresie, w którym przychód osiągnięto. Jeśli wydatki takiego związku nie mają, do kosztów podatkowych zalicza się je w momencie ich poniesienia. Przypomniał też, że według art. 15 ustawy o CIT za dzień poniesienia kosztu uważa się ten, który jest opisany w księgach rachunkowych.

— To oznacza, że spółka poniosła wydatki, bo ujęto je w księgach. Tak też uznał fiskus — podkreśla Marek Siudaj. „Należy je zaliczyć do tzw. pośrednich kosztów uzyskania przychodów, potrącanych (…) w dacie ich poniesienia, tj. w dniu, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych” — czytamy w interpretacji (sygn. 2461-IBPB-1- 3.4510.827.2016.1.KB). © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Niezapłacony podatek kosztem w CIT