Nigeria pozwała JP Morgan i żąda 875 mln USD

opublikowano: 18-01-2018, 18:52
aktualizacja: 18-01-2018, 18:52

Rząd Nigerii pozwał amerykański bank JP Morgan Chas i domaga się od niego 875 mln USD, informuje Reuters.

Afrykański kraj złożył pozew w sądzie w Wielkiej Brytanii. Dotyczy transakcji z 2011 roku kiedy koncerny naftowe Royal Dutch Shell i Eni kupiły morskie pole naftowe OPL 245. Zapłacone za nie 1,3 mld USD trafiły na rachunek escrow rządu Nigerii w JP Morgan. Amerykański bank poten otrzymał dyspozycję od pracowników nigeryjskiego Ministerstwa Finansów przetransferowania ponad 800 mln USD na rachunki należące do byłego właściciela złoża, spółki 

Bloomberg

Malabu Oil and Gas, którą kontrolował Dan Etete, były  minister ds. ropy Nigerii. Pozew zarzuca JP Morgan, że przesłał pieniądze bez sprawdzenia, czy pieniądze nie trafią na rachunki niekontrolowane przez rząd Nigerii. Pozywający zwracają uwagę, że amerykański bank powinien wiedzieć, że według nigeryjskiego prawa pieniędze nie mogły być w rzadnym przypadku przetransferowane na rachunki zewnętrznej firmy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane