NIK krytykuje płatne parkowanie

Adam Brzozowski
opublikowano: 12-06-2002, 00:00

Najwyższa Izba Kontroli skrytykowała warszawskich zarządców ulic: gminę Centrum oraz Zarząd Dróg Miejskich za strefy płatnego postoju. Przedstawiciele gminy twierdzą, że część zarzutów jest przedawniona.

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała wyniki kontroli stref płatnego parkowania (SPP), która objęła 26 miast. W badanym okresie — od stycznia 1999 do września 2001 — spośród zebranych 113 mln zł tylko 30 mln zł trafiło do samorządów.

Najwięcej zarzutów kontrolerzy postawili warszawskiej strefie, zarządzanej przez gminę Centrum i Zarząd Dróg Miejskich, której operatorem jest spółka WaPark.

Jednym z zarzutów wobec gminy jest wykrycie 8 mln zł pochodzących z płatnego parkowania na lokacie kapitałowej gminy. Kwota ta powinna być przeznaczona na modernizację stołecznych dróg.

Michał Malicki, członek zarządu gminy, przyznaje rację kontrolerom, zaznaczając, że ta sprawa była wykryta już w grudniu 2001r. i środki te zostały przekazane na inwestycje. Od tego czasu gmina na bieżąco wydaje kwoty napływające ze strefy.

Kolejny zarzut wobec władz gminy dotyczy niedostatecznej kontroli nad przychodami WaParku, który sam przekazywał środki i przygotowywał raporty przychodów, bez ich weryfikacji ze strony samorządu. Również z tym zarzutem zgodził się Michał Malicki. Według niego, dopiero od kilku miesięcy gmina ma wgląd w dokumenty WaParku.

Innym z wielu zarzutów NIK wobec gminy jest brak ustalonej opłaty za wydzielone stanowiska postojowe, tzw. koperty, przeznaczone m.in. dla służb miejskich. Utracone, roczne przychody z tego tytuły izba oceniła na 3,6 mln zł.

— Rozpoczniemy działania, aby wprowadzić odpłatność z tego tytułu. Musimy przeanalizować regulamin SPP oraz porozumieć się z ZDM — zapowiada Michał Malicki.

Według autorów raportu, opłaty parkingowe m.in. w Warszawie, były bezzasadnie obciążane podatkiem VAT, przez co przychody ZDM w badanym okresie były mniejsze o 4,5 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Brzozowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / NIK krytykuje płatne parkowanie