NIK: Waldemar Pawlak źle negocjował

Koalicja PO-PSL źle negocjowała zakupy gazu — wynika z raportu NIK.

Odtajniony w poniedziałek raport Najwyższej Izby Kontroli (NIK) datowany jest na marzec 2013 r. Do dziś był tajny. O zdjęcie klauzuli tajności wnioskował w lutym 2017 r. Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Ze względów formalnych NIK z odtajnieniem zwlekał, ostatecznie stało się to możliwe w czerwcu 2018 r.

WINNI POLITYCY: Według Piotra Naimskiego, pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, za błędy w negocjacjach z Gazpromem odpowiadają politycy, przede wszystkim Donald Tusk, były premier, i Waldemar Pawlak, były wicepremier.
Zobacz więcej

WINNI POLITYCY: Według Piotra Naimskiego, pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, za błędy w negocjacjach z Gazpromem odpowiadają politycy, przede wszystkim Donald Tusk, były premier, i Waldemar Pawlak, były wicepremier. Fot. Marek Wiśniewski

Negocjacje bez instrukcji

Raport zawisł w poniedziałek na stronie internetowej kancelarii premiera. NIK negatywnie oceniła w nim działania ministra gospodarki, którym był wówczas Waldemar Pawlak, jednocześnie wicepremier i szef koalicyjnego PSL. Po pierwsze, NIK uważa, że w latach 2009-10 minister negocjował z Rosją dostawy gazu bez wymaganej prawem instrukcji negocjacyjnej. Po drugie, strona polska była do negocjacji merytorycznie nieprzygotowana, nie miała też strategii negocjacyjnej. Po trzecie, NIK uważa, że współpraca między ministrem gospodarki a PGNiG, była wówczas „niewłaściwa”. Prezesem PGNiG w tym okresie był Michał Szubski. Zdaniem NIK, minister gospodarki i PGNiG, państwowy sprzedawca gazu, nie wykorzystaliw pełni możliwości negocjacyjnych.

— Efektem była utrata zysków z tranzytu gazu przez Polskę, co skutkowało około 1 mld zł prezentu dla Gazpromu, utratą kontroli nad EuRoPol Gazem, utrwaleniem zależności do Rosji i wstrzymaniem dywersyfikacji gazu — mówił w poniedziałek Piotr Naimski (cytat z PAP).

Dymisji nie będzie

W trakcie konferencji został zapytany o odpowiedzialność osób zaangażowanych w skrytykowane przez NIK negocjacje gazowe z Rosją w latach 2009-10. Niektóre z nich pracują dziś w Ministerstwie Energii (następcy Ministerstwa Gospodarki) lub w PGNiG. Przykładowo: z zamieszczonegow internecie życiorysu Macieja Woźniaka, wiceprezesa PGNiG, wynika, że „brał udział w zespole negocjacyjnym polsko-rosyjskiej umowy międzyrządowej na dostawy gazu”.

— Jeśli chodzi o odpowiedzialność polityczną, to ciąży ona na ówczesnym premierze Donaldzie Tusku i wicepremierze Waldemarze Pawlaku — podkreślił Piotr Naimski.

Dodał też, że w rozmowy zaangażowanych było „nie tak dużo osób’, w tym urzędnicy służby cywilnej, którzy mają swoich przełożonych politycznych.

— Odpowiada ten, kto podpisywał — stwierdził Piotr Naimski.

Cytaty z raportu NIK

„Negocjacje rządu polskiego z rządem rosyjskim w latach 2009-10 w sprawie dostaw gazu ziemnego do Polski w ramach kontraktu jamalskiego były podjęte przez stronę polską bez przygotowania merytorycznego”.

„Minister skarbu państwa sprawował nadzór nad zawieraniem przez PGNiG umów na dostawy gazu do Polski. Zaopiniowanie pięciu umów w ciągu jednego lub dwóch dni, a w dwóch przypadkach już po zawarciu umowy, wskazuje na jedynie formalne wykonywanie zadania wyrażania tych zgód”.

„Strona polska, przystępując do negocjacji z przedstawicielami rządu umów dotyczących współpracy w sektorze gazowym, nie posiadała wypracowanej strategii negocjacyjnej. Odpowiedzialny za te negocjacje minister gospodarki nie przygotował takiej strategii”.

„Zatwierdzona w marcu 2009 r. instrukcja negocjacyjna była częściowo nieaktualna jeszcze przed przystąpieniem do pierwszych negocjacji w dniu 7 maja 2009 r.”.

 

 

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Gaz , NIK , PGNiG