Czytasz dzięki

NIK: Waldemar Pawlak źle negocjował ceny gazu

W odtajnionym dziś raporcie Najwyższa Izba Kontroli zarzuca Waldemarowi Pawlakowi, byłemu ministrowi gospodarki, że nieskutecznie negocjował ceny gazu.

Raport NIK datowany jest na marzec 2013 r., ale do dziś pozostawał tajny. O zdjęcie klauzuli tajności wnioskował w lutym 2017 r. Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Ze względów formalnych, NIK zgodził się na to dopiero w czerwcu 2018 r.

Waldemar Pawlak
Zobacz więcej

Waldemar Pawlak fot. Michal Dyjuk / FORUM

Negocjacje bez instrukcji

NIK pozytywnie ocenił skuteczność w zapewnianiu ciągłości dostaw gazu ziemnego do Polski (jedynym dostawcą był wówczas rosyjski Gazprom), negatywnie jednak ocenił działania ministra gospodarki, którym był wówczas Waldemar Pawlak, jednocześnie wicepremier i szef koalicyjnego PSL.

NIK zauważa, że w latach 2009-2010 minister negocjował z Rosją dostawy gazu bez wymaganego umocowania w postaci zatwierdzonej instrukcji negocjacyjnej.

„Po zatwierdzeniu takich instrukcji część uzgodnień była niezgodna z wytycznymi” – czytamy w podsumowaniu wyników kontroli.

Zdaniem NIK, minister gospodarki i PGNiG (państwowy sprzedawca gazu) nie wykorzystali w pełni możliwości negocjacyjnych.

„Na nieskuteczność negocjacji prowadzonych równolegle na poziomie rządów oraz spółek, wpłynęła też niewłaściwa współpraca pomiędzy ministrem gospodarki a PGNiG” – napisano w raporcie.

Prezesem PGNiG był w tym okresie Michał Szubski.

Budowa bez legislacji

Na pozytywną ocenę NIK zasłużyła zaś realizacja inwestycji w terminal LNG w Świnoujściu. Ministrowi gospodarki znów się jednak oberwała – za zwłokę w działaniach legislacyjnych, które miały usprawnić budowę.

 

Smakowite cytaty raportu NIK:

„Negocjacje rządu polskiego z rządem rosyjskim w latach 2009-2010 w sprawie dostaw gazu ziemnego do Polski w ramach kontraktu jamalskiego były podjęte przez stronę polską bez przygotowania merytorycznego.”

„Minister Skarbu Państwa sprawował nadzór nad zawieraniem przez PGNiG umów na dostawy gazu do Polski. Zaopiniowanie pięciu umów w ciągu jednego lub dwóch dni, a w dwóch przypadkach już po zawarciu umowy, wskazuje a jedynie formalne wykonywanie zadania wyrażania tych zgód.”

„Strona polska, przystępując do negocjacji z przedstawicielami rządu umów dotyczących współpracy w sektorze gazowym, nie posiadała wypracowanej strategii negocjacyjnej. Odpowiedzialny za te negocjacje Minister Gospodarki nie przygotował takiej strategii.”

„Zatwierdzona w marcu 2009 r. instrukcja negocjacyjna była częściowo niekatulana jeszcze przed przystąpieniem do pierwszych negocjacji w dniu 7 maja 2009 r.”

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane