NIK: zarząd zniszczył Tormięs

Witold Choiński
opublikowano: 11-05-1999, 00:00

NIK: zarząd zniszczył Tormięs

Według Najwyższej Izby Kontroli, winę za obecny stan Zakładów Mięsnych Tormięs z Torunia ponoszą cztery kolejne zarządy i rady nadzorcze, które kierowały firmą w ostatnich 4-5 latach, oraz NFI Foksal.

W latach 1991-93 Tormięs osiągnął ponad 3 mln zł zysku, natomiast już od 1994 r. spółka zaczęła przynosić straty. Zdaniem NIK, było to wynikiem złego zarządzania, co doprowadziło do wyprzedaży sieci sklepów, utraty rynków zbytu, zmniejszenia produkcji i zwolnień.

Według NIK, akcje spółki do X NFI Foksal wniesiono już w 1993 roku. Od tego czasu, do pierwszego półrocza 1998 r. firma przyniosła stratę 16,9 mln zł.

Marcin Wyszomierski, dyrektor ds. promocji i PR NFI Foksal nie chciał się wypowiadać na temat raportu NIK. Wyjaśnił jednak, że NFI Foksal formalnie objął udziały Tormięsu pod koniec 1995 roku, natomiast realnie nastąpiło to dopiero na początku 1996 r. Do tego czasu Tormięs przynosił już poważne straty oraz miał przestoje. Wynikało to z braku kapitału obrotowego. NFI musiał więc najpierw wygospodarować środki na uruchomienie produkcji. Zdaniem Marcina Wyszomierskiego, zakład był przestarzały i nie miał szans na konkurowanie z innymi firmami.

— Wspólnie z Sokołowem szybko opracowaliśmy plany budowy nowoczesnej przetwórni, która powstałaby w 18 miesięcy. To wiązało się jednak z redukcją zatrudnienia, na co nie chciały zgodzić się związki zawodowe. Wtedy Sokołów postanowił się wycofać — wyjaśnia Marcin Wyszomierski.

Na początku października ubiegłego roku prywatny inwestor odkupił od NFI Foksal i Zakładów Mięsnych Sokołów 93 proc. akcji spółki za 5,8 mln zł. W marcu tego roku sąd apelacyjny w Gdańsku uchylił wyrok sądu okręgowego w Toruniu o likwidacji Tormięsu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Witold Choiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / NIK: zarząd zniszczył Tormięs