Nike pozwało kolektyw artystyczny za „Buty Szatana”

opublikowano: 30-03-2021, 06:19

Nike pozwało nowojorski kolektyw artystyczny MSCHF za wystawienie na sprzedaż serii „Butów Szatana”, do stworzenia których wykorzystano model obuwia spółki.

W poniedziałek MSCHF oraz raper Lil Nas X wystawili na sprzedaż 666 par „Butów Szatana” po 1018 USD za parę. Umieszczono na nich odwrócony krzyż, pentagram oraz słowa "Luke 10:18", odnoszące się do fragmentu Nowego Testamentu. W podeszwie butów umieszczono kroplę krwi, która pochodziła od członków MSCHF. Kolektyw pochwalił się, że buty sprzedały się w mniej niż minutę.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
Luke MacGregor

Buty powstały w oparciu o model Nike Air Max 97. Spółka zdecydowała się wystąpić na drogę prawną w związki z naruszeniem jej znaku towarowego. W pozwie, który trafił do sądu w Nowym Jorku Nike wskazuje, że nie akceptowało, ani nie autoryzowało „Butów Szatana”. Skarży się, że działania MSCHF mogą spowodować szkodliwe wiązanie jego produktu z Nike.

- W rzeczywistości już są dowody znaczącej konfuzji i zamieszania na rynku, w tym wezwania do bojkotu Nike w reakcji na ofertę „Butów Szatana” przez MSCHF, bazujące na błędnym przekonaniu, że Nike autoryzowało lub zatwierdzało ten produkt – głosi fragment pozwu.

W przeszłości MSCHF oferował już „Buty Jezusa”, również stworzone na bazie Nike Air Max 97. Umieścił w nich kroplę wody z Jordanu. Chwalił się, że zostały poświęcone przez księdza. Sprzedał jedną partę za 3 tys. USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane