Niski kurs brytyjskiego funta bije imigrantów po kieszeni

PAP
opublikowano: 10-01-2008, 19:33

Niski kurs brytyjskiej waluty, idący w  parze z umacnianiem się złotówki powoduje, że praca w W. Brytanii mniej opłaca się imigrantom z Polski, zwłaszcza jeśli są opłacani na poziomie ustawowego minimum płacowego.

W Wielkiej Brytanii minimum płacowe wynosi 5,52 funta za godzinę, a poziom wymiany wynosi ok. 4,80 PLN/GBP.

Niski kurs nie skłania jednak do myślenia o powrocie do Polski - wynika z sondażu przeprowadzonego w czwartek wśród 1.238 słuchaczy Polskiego Radia Londyn (PRL24).

Dla 37,8 proc. ankietowanych wahania kursu funta są bez znaczenia, ponieważ tak czy inaczej nie planują powrotu.

Z sondażu wynika też, iż kurs funta ma wpływ na decyzje dotyczące dalszej pracy na Wyspach ponad 63 proc. Polaków, którzy skorzystali z otwarcia brytyjskiego rynku pracy po 1 maja 2004 r., a jego obniżka jest czynnikiem branym pod uwagę w ewentualnej decyzji o powrocie.

Przy kursie 4,50 PLN/GBP do powrotu do Polski byłoby skłonnych 19,5 proc. respondentów Radia, na poziomie 4,00 PLN/GBP byłoby to już 20,5 proc., a kurs 3,50 PLN/GBP przekonałby do powrotu 23,3 proc. uczestników ankiety PRL24.

Prognozy analityków sugerują, że kurs funta w Nowym Roku będzie się obniżał, ponieważ czynniki dotychczas wspierające brytyjską walutę przestają mieć zastosowanie w obecnej kondycji gospodarki. O funcie mówi się, że w 2008 r. będzie naśladował spadek dolara z 2007 roku.

Tymczasem umocnieniu złotego w okresie 3-6 miesięcy służy perspektywa inflacyjna i związane z nią rachuby na zacieśnienie polityki pieniężnej. Innym czynnikiem wsparcia jest napływ inwestycji zagranicznych, transferów i pozytywne nastawienie inwestorów do regionu Europy Centralnej.

W czwartek funt brytyjski był wyceniany na 4,80 zł, a na początku stycznia 2007 r. za funta płaciliśmy ok. 5,70 zł.(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane