Niskie dochody są atutem

Andrzej Kurowski
opublikowano: 07-09-2004, 00:00

Położenie Lubelszczyzny na skrzyżowaniu historycznych szlaków handlowych północ-południe i wschód-zachód oraz doskonałe warunki klimatyczne, glebowe i ekologiczne to najważniejsze z czynników decydujących o rozwoju gospodarki naszego regionu. Możemy się również poszczycić młodym społeczeństwem i wysoko wykwalifikowanymi kadrami, kształconymi w lubelskim ośrodku akademickim.

Główne problemy regionu to słabo rozwinięta infrastruktura komunikacyjna i niskie dochody mieszkańców. W Lubelskiem występuje bowiem najniższy dochód na mieszkańca spośród wszystkich regionów Unii. Ten negatywny czynnik wiąże się jednak z korzystnym dla inwestorów niskim poziomem kosztów pracy. W kwestii infrastruktury komunikacyjnej szczególnie dotkliwie odczuwalny jest brak lotniska.

Lubelszczyzna położona w bezpośrednim sąsiedztwie Ukrainy i Białorusi stała się regionem granicznym Unii Europejskiej. Już od kilku lat modernizowane i rozbudowywane są dotychczasowe przejścia graniczne. Trwają również prace nad utworzeniem nowych przejść Włodawa-Tomaszowka (z Białorusią) i Dołhobyczów-Uhrynów (z Ukrainą). Inwestycje te powinny poprawić wizerunek regionu wśród inwestorów i przyczynić się do napływu kapitału.

Zdecydowana większość dużych firm na Lubelszczyźnie ma swoje korzenie w okresie tzw. gospodarki planowej. Firmy te w dobie gospodarki rynkowej dokonały niezmiernie trudnych procesów restrukturyzacyjnych, w których wyniku uzyskują bardzo dobre wyniki ekonomiczne. Jako przykłady można wskazać kopalnię Lubelski Węgiel Bogdanka, która do niedawna była jedynym rentownym podmiotem w swoim sektorze w Polsce czy Zakłady Azotowe Puławy, wyróżniające się w grupie firm wielkiej syntezy chemicznej. W ostatnich latach pojawiły się również nowe duże przedsiębiorstwa, m.in.: Black Red White, Ambra, Zomar czy Eldorado.

Andrzej Kurowski

wojewoda lubelski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Kurowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Niskie dochody są atutem