Niskie poparcie mieszkańców Tokio dla IO 2016 r.

PAP
02-05-2009, 20:09

Kandydatura Tokio jako organizatora igrzysk olimpijskich 2016 r. doznała osłabienia w świetle ankiety, przeprowadzonej przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski, w której tylko 56 procent mieszkańców stolicy Japonii poparło pomysł goszczenia igrzysk.

W lutym Komisja Inspekcyjna MKOl przeprowadziła jednoczesną akcję ankietową w Tokio i rywalizujących z nim miastach, kandydatach do organizacji letnich igrzysk olimpijskich 2016 r. - Chicago, Madrycie oraz Rio de Janeiro i przedstawi ich wyniki w swym końcowym raporcie. Jednak dane, dotyczące Tokio, są już znane - za sprawą informacji, podanej przez wysoko-nakładowy dziennik japoński "Yomiuri" i dramatycznie niekorzystne dla stolicy "Kraju Kwitnącej Wiśni". Tylko 56 procent mieszkańców Tokio jest "za" igrzyskami w ich mieście.

W sobotę poważny urzędnik władz Tokio potwierdził Reutersowi tę informację, wskazując jednak, że ogólnonarodowa ankieta komitetu ubiegającego się o igrzyska dla Tokio, ze stycznia 2009 r., przyniosła 70-procentowe poparcie dla idei igrzysk w Tokio. Najnowsza ankieta, przeprowadzona przez redakcję "Yomiuri" jest bardziej optymistyczna - 76 procent tokijczyków jest przychylna igrzyskom.

2 października, na sesji w Kopenhadze, MKOl postanowi komu przyznać organizację igrzysk 2016 r.

Tokio jest pierwszym miastem Azji, które organizowało igrzyska; było to w 1964 r. Japończycy uważają, że Tokio to najlepszy kandydat w dobie kryzysu ekonomicznego. Jednak wybór na prezydenta USA Baracka Obamy jest uważany z atut Chicago w "wyścigu" o igrzyska 2016 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Niskie poparcie mieszkańców Tokio dla IO 2016 r.