Niższe stopy, mocniejszy złoty

Piotr Burza
opublikowano: 30-10-1998, 00:00

Niższe stopy, mocniejszy złoty

Środowy spadek wartości złotego spowodowany był oczekiwaniem na decyzję RPP. Wczoraj nasza waluta w widoczny sposób wzmocniła się.

— Istotnym czynnikiem wzmacniającym naszą walutę są duże zakupy polskich papierów wartościowych przez zagranicznych inwestorów. Z kolei rentowność papierów wartościowych spada, a ich ceny rosną. Jest to spowodowane głównie tym, że obniżka stóp procentowych została zdyskontowana przez ten rynek. Najbardziej odzwierciedlają to roczne bony skarbowe. Maksymalna ich rentowność kilka dni temu wynosiła 14,40/14,00 proc., by podskoczyć w czwartek do 14,70/14,20 proc. Również wzrosła rentowność obligacji, lecz umacnianie się złotego może spowodować spadek ich atrakcyjności. Z kolei decyzja o rozszerzeniu pasma wahań świadczy o tym, że długoterminowo RPP przewiduje dalsze umacnianie się naszej waluty — twierdzi dealer papierów wartościowych jednego z banków.

— Stabilność polskiej gospodarki powoduje, że inwestycje w naszym kraju są atrakcyjne dla zagranicznych inwestorów, w związku z tym złoty będzie się ciągle umacniał. Na całym świecie panuje tendencja do redukcji stóp procentowych. Ze względu na duże prywatyzacje i stabilność naszej gospodarki złoty będzie się stale umacniać — komentuje dealer Kredyt Banku PBI.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Burza

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Niższe stopy, mocniejszy złoty