NN OFE chce zrobić porządek w Vistuli

opublikowano: 26-01-2020, 22:00

Inwestor instytucjonalny chce dokonać zmian w radzie nadzorczej odzieżowej grupy. Szykuje się próba sił z Jerzym Mazgajem.

Inwestorzy instytucjonalni grupy VRG, do niedawna znanej jako Vistula, przestali być bierni. W piątek Nationale-Nederlanden, które ma niecałe 14 proc. akcji, zażądało zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy (NWZA), w którego porządku obrad jest wprowadzenie zmian w radzie nadzorczej. Zarząd spółki zwołał walne na 20 lutego.

„Celem uchwał dotyczących zmian w składzie rady nadzorczej spółki jest odzwierciedlenie struktury akcjonariatu w radzie nadzorczej” — głosi uzasadnienie projektów uchwał.

Żądanie NN OFE to pokłosie sprawy, którą opisaliśmy w „Pulsie Biznesu” w ostatni czwartek. Pod koniec grudnia rezygnację ze stanowiska w VRG złożył wieloletni wiceprezes ds. finansowych Mateusz Żmijewski — a właściwie, jak podkreślają nasze źródła, „został zrezygnowany”. Z kolei w ubiegłym tygodniu rada nadzorcza upoważniła swojego przewodniczącego do zatrudnienia firmy rekrutacyjnej i znalezienia kandydatów na członków zarządu.

Przewodniczącym rady nadzorczej VRG jest Jerzy Mazgaj, znany inwestorom giełdowym także z upadłej Almy oraz z Krakchemii, niegdyś jeden ze stu najbogatszych Polaków. Kontroluje on oficjalnie 8,3 proc. akcji VRG, kilkuprocentowy pakiet ma też powiązany z nim FIZ, zarządzany przez Ipopemę. Komunikat o wszczęciu postępowania rekrutacyjnego został odebrany jako sygnał, że w spółce policzone są dni prezesa Grzegorza Pilcha, kierującego nią od ponad dekady. Jerzy Mazgaj podkreślał jednak w rozmowie z „PB”, że nie dzieje się nic nadzwyczajnego.

— To zwyczajny proces rekrutacyjny, wynikający z rosnących potrzeb VRG. Spółka jest większa,ma przed sobą nowe wyzwania, więc chcemy po prostu wzmocnić zarząd i przystosować go do większej skali działalności oraz podzielić kompetencje w taki sposób, by poszczególni menedżerowie byli skupieni na swoich działkach — mówił Jerzy Mazgaj.

Oprócz NN OFE znaczący pakiet akcji VRG ma jeszcze OFE PZU Złota Jesień, do którego należy 14,6 proc. akcji. Fundusze zarządzane przez Ipopemę, wśród których są m.in. podmioty powiązane z Jerzym Mazgajem z jednej, a spierającym się z nim przy okazji przejęcia Bytomia Janem Kolańskim (właścicielem spożywczego Coliana) z drugiej strony, mają łącznie 14,83 proc. Nieco ponad 3 proc. ma też Forum X FIZ, który jest kojarzony z Janem Pilchem, inwestorem zasiadającym w radzie nadzorczej VRG, uważamy za sojusznika Jerzego Mazgaja.

— Rozdrobnienie akcjonariatu i pasywność funduszy powoduje, że Jerzy Mazgaj ma de facto pełną kontrolę na spółką. W teorii skład rady nadzorczej nie daje mu większości, ale w praktyce ma większość, bo popierają go reprezentanci OFE — twierdziło nasze źródło, które wskazywało na rosnącą aktywność Jerzego Mazgaja w zarządzaniu bieżącą działalnością spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane