Czytasz dzięki

Walne Vistuli na żywo

opublikowano: 20-02-2020, 11:04

Zmiana składu rady nadzorczej grupy VRG – to cel dzisiejszego nadzwyczajnego walnego zgromadzenia, które rozpoczyna się o 12:00 w Krakowie.

W czwartek, 20 lutego, akcjonariusze VRG, do niedawna znanej jako Vistula, zebrali się w na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy (NWZA) w celu dokonania zmian w radzie nadzorczej. Wczoraj wieczorem VRG poinformowało, że z jej rady nadzorczej odeszła Grażyna Sudzińska-Amroziewicz. Rezygnacja oznacza jednoczesne opuszczenie struktur rady nadzorczej i komitetów działających w ramach rady. 

Jerzy Mazgaj (z prawej). Na zdjeciu z Grzegorzem Pilchem, który dla Mazgaja pracuje od
dwóch dekad.
Zobacz więcej

MENEDŻER I RENTIER:

Jerzy Mazgaj (z prawej). Na zdjeciu z Grzegorzem Pilchem, który dla Mazgaja pracuje od dwóch dekad. Fot. Bogdan Krężel

 Zwołania NWZA zażądało pod koniec stycznia NN OFE. Żądanie to pokłosie sprawy, którą opisaliśmy w „Pulsie Biznesu” Pod koniec grudnia rezygnację ze stanowiska w VRG złożył wieloletni wiceprezes ds. finansowych Mateusz Żmijewski. Następnie rada nadzorcza upoważniła swojego przewodniczącego – Jerzego Mazgaja -  do zatrudnienia firmy rekrutacyjnej i znalezienia kandydatów na członków zarządu. Komunikat ten został odebrany jako sygnał że w spółce policzone są dni prezesa Grzegorza Pilcha, kierującego nią od ponad dekady.

 Informacja ta nie przypadła do gustu inwestorom instytucjonalnym. „Celem uchwał dotyczących zmian w składzie rady nadzorczej spółki jest odzwierciedlenie struktury akcjonariatu w radzie nadzorczej” – głosiło uzasadnienie NN OFE. Jerzy Mazgaj, znany inwestorom giełdowym także z upadłej Almy oraz z Krakchemii. Kontroluje oficjalnie 8,3 proc. akcji VRG, kilkuprocentowy pakiet ma też powiązany z nim FIZ, zarządzany przez Ipopemę. Więcej mają dwa OFE — 14,6 proc. jest w posiadaniu PZU Złota Jesień, a 13,99 proc. ma Nationale-Nederlanden. Duże pakiety mają też fundusze zarządzane przez Ipopemę (łącznie 14,83 proc.) i Forum TFI (6,64 proc.). W kilku przypadkach to wehikuły prywatnych inwestorów, zarządzane przez towarzystwa: 5,89 proc. ma Ipopema 21 FIZAN związany z Janem Kolańskim, właścicielem spożywczego Coliana. Nieco ponad 3 proc. ma z kolei Forum X FIZ, który jest kojarzony z Janem Pilchem, inwestorem zasiadającym w radzie nadzorczej VRG i uważanym za sojusznika Jerzego Mazgaja.

 Dzisiejsze NWZA to próba sił OFE z Jerzym Mazgajem. 

12:09

 Kilka minut po 12. rozpoczęło się NWZ w VRG. Trwa spór między akcjonariuszami dotyczący zasad wyboru przewodniczącego.

12:21

W trybie tajnym odbyło się głosowanie nad kandydaturą Pawła Dudy na przewodniczącego NWZ. Kandydat został zaproponowany przez Jerzego Mazgaja. Po głosowaniu z liczbą ponad 74 mln głosów Paweł Duda zostaje  wybrany przewodniczącym spotkania.

12:40

Po 10 minutach zakończyła się pięciominutowa przerwa, którą zarządził przewodniczący. Na walnym  zarejestrowanych jest ok. 60 akcjonariuszy reprezentujących  76,2 proc. kapitału spółki.

 

12:45

Porządek obrad został przyjęty w brzmieniu zaproponowanym w uchwale nr 02/02/2020 NWZ VRG

13:00

W połowie lutego na nowych członków rady nadzorczej VRG zgłoszono trzy osoby: Piotra Stępniaka (kandydat PZU), Grzegorza Janasa (Ipopema TFI) i Piotra Nowjalisa (NN OFE). Dwóch obecnych na spotkaniu akcjonariuszy zgłasza  właśnie wniosek o odwołanie ze struktur obecnej rady nadzorczej pana Artura Małka i Jana Pilcha. Przewodniczący wnioskuje o piętnastominutową przerwę „aby zapoznać się z wnioskami złożonymi w trakcie obrad”.

13:15

Obrady zostały wznowione. Powrócono do 5. punktu porządku obrad, czyli „zmiany w składzie rady nadzorczej spółki”. Z sali dobiegają głosy zniecierpliwionych akcjonariuszy, którzy skarżą się na „przedłużające się zebranie”.

13:30

Za nami głosowanie za odwołaniem z rady nadzorczej (na wniosek NN OFE) Artura Małka. Akcjonariusze zdecydowaną większością głosów zdecydowali o usunięciu członka rady z pełnionego stanowiska. Właśnie padł emocjonalny apel Jerzego Mazgaja. Milioner prosi akcjonariuszy o pozostawienie w radzie nadzorczej Jana Pilcha. "Jego brak będzie miał fatalne i tragiczne konsekwencje dla VRG". Wnioskuje też o kolejną przerwę, która ma pozwolić akcjonariuszom "przemyśleć zaistniałą sytuację"

14:00

Jan Pilch zostaje odwołany. 106,47 mln głosów za, 68,82 mln przeciwko, około 3 mln wstrzymujących się. W 7-osobowej radzie nadzorczej są 3 wakaty ( przypomnijmy wczoraj z rady nadzorczej odeszła Grażyna Sudzińska-Amroziewicz).  Z ust przedstawiciela Quercus TFI pada wniosek o odwołanie pozostałych trzech członków rady (Piotra Kaczmarka, Pawła Tymczyszyna, Andrzeja Szumańskiego) poza Jerzym Mazgajem. Przewodniczący zarządza przerwę. 

14:15

Po przerwie Quercus TFI wycofuje wniosek. Następuje głosowanie nad uzupełnieniem rady. W pierwszej kolejności akcjonariusze głosują za kandydaturą Piotra Nowijalisa. 

14:17

Za było 116 887 622 głosów. Piotr Nowjalis zostaje wybrany członkiem rady nadzorczej VRG.

14:20

NWZ głosuje nad kandydaturą Piotra Stępniaka i Grzegorza Janasa.  Panowie wchodzą do rady nadzorczej. Przewodniczący zamyka NWZ

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu