NNW nie ma szans zastąpić standardowej polisy na życie

Łukasz Świerżewski
opublikowano: 07-10-2002, 00:00

Tanim substytutem grupowego ochronnego ubezpieczenia na życie może być polisa następstw nieszczęśliwych wypadków. Nie zapewni ona jednak świadczenia w przypadku śmierci zwykłej i nie pozwala na oszczędzanie.

Najprostszym finansowym zabezpieczeniem pracowników na wypadek nieszczęśliwego wypadku powodującego trwały uszczerbek na zdrowiu są grupowe ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków. Są to jednak produkty towarzystw majątkowych i choć spełniają niektóre funkcje podobne do polis życiowych nie są w stanie zapewnić tak szerokiej ochrony, nie mówiąc już o elemencie inwestycyjnym, którego są pozbawione.

Podstawowe ubezpieczenie NNW obejmuje odszkodowanie na wypadek śmierci ubezpieczonego spowodowanej nieszczęśliwym wypadkiem. W odróżnieniu od polisy na życie klient towarzystwa majątkowego nie może liczyć na zabezpieczenie rodziny w przypadku swojej naturalnej śmierci ani nawet spowodowanej chorobą. Podstawowy zakres polisy NNW obejmuje również odszkodowanie na wypadek trwałego uszczerbku na zdrowiu. Trzeba przy tym podkreślić, że chodzi o uszkodzenia i uszczerbki trwałe, a nie te, które po wyleczeniu nie pozostawiają żadnych skutków. Zwykle towarzystwo posługuje się w tym przypadku metodą procentowego określenia stopnia trwałej utraty zdrowia i na tej podstawie wypłaca proporcjonalnie część sumy ubezpieczenia. Standardowo ochrona z tytułu ubezpieczenia NNW działa i w kraju i za granicą. Coraz częściej — czynią tak największe zakłady takie jak PZU i Warta — w podstawowym zakresie świadczeń z umowy NNW znajduje się pokrycie kosztów nabycia protez i innych środków pomocniczych w przypadku inwalidztwa.

Towarzystwa oferują różnorodne warianty rozszerzone lub opcje dodatkowe do umów NNW. Ubezpieczenie może objąć wtedy wypadki wyłączone w podstawowych warunkach lub być rozszerzone o zasiłek z powodu pobytu w szpitalu, rekonwalescencji itp.

Spółki są też bardzo elastyczne, jeżeli chodzi o formy sprzedaży NNW. Oferowane są polisy grupowe dla zakładów pracy, polisy zespołowe dla różnych grup lub po prostu części pracowników. Na rynku dostępne są również gotowe pakiety przygotowane np. dla rodzin lub małych i średnich firm.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / NNW nie ma szans zastąpić standardowej polisy na życie