Noble: Apator nie ma największego potencjału

opublikowano: 10-10-2014, 16:08

Michał Sztabler, analityk Noble Securities, za najbardziej perspektywiczne w branży AKPiA uważa walory Sonelu i Aplisensu.

Przed tygodniem Piotr Łopaciuk, analityk DM PKO BP, podniósł rekomendację dla Apatora, toruńskiego producenta liczników, z „trzymaj” do „kupuj” i podkreślał, że z powodu problemów na rynku rosyjskim, który odpowiada za 10 proc. przychodów spółki, na razie najbardziej cierpi sprzedaż niskomarżowej aparatury łącznikowej. Michał Sztabler, specjalista Noble Securities, wątek rosyjski zepchnął na dalszy plan w przypadku Apatora i zwraca uwagę, że firmie sprzyja… opóźnienie we wdrażaniu inteligentnych liczników.
- Reaktywacja rynku na tradycyjne liczniki w 2014 r. pozwoliła spółce pokryć niedobory pojawiające się w innych biznesach i podnieść rentowność – twierdzi Michał Sztabler.
Zdaniem eksperta, spółka przekroczy w tym roku prognozę zysku, zakładającą osiągnięcie 75-78 mln zł netto. O tym, że jest to realne, mówił na początku września Andrzej Szostak, prezes firmy. Gorzej może być natomiast z przychodami – plan zakłada osiągnięcie 730-760 mln zł.
Michał Sztabler wycenia akcję Apatora na 40,2 zł, czyli na 5 proc. powyżej kursu na GPW. To zbyt mało, by radzi „kupuj”, dlatego zalecenie brzmi „trzymaj”. Rekomendacja „kupuj” obowiązuje natomiast dla akcji dwóch mniejszych przedstawicieli branży producentów aparatury kontrolnej i pomiarowej oraz automatyki (AKPiA) – Sonelu (cena docelowa 10,1 zł) i Aplisensu (18,2 zł). Specjalista uzasadnia pozytywne nastawienie poprawą sentymentu inwestorów do mniejszych i średnich spółek ,spodziewaną poprawą wyników obu firm oraz ich relatywnie niską wyceną. W jego ocenie, nadwyżka gotówkowa, jaką mogą się pochwalić Aplisens i Sonel, przekracza ich plany inwestycyjne, a słabnięcie ryzyka wschodniego (dla obu spółek jest to ważny rynek) powinno działać stymulująco na pozuom wypłat dywidend, względnie – skup akcji własnych. [KZ]

Partnerem Portfela PB jest Dom Maklerski BOŚ. Więcej na notowania.pb.pl/portfelpb© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane