Noga: Inflacja może utrzymać się poniżej 2,5 proc. r/r do końca 2007 r.

Internet Securities
opublikowano: 27-04-2005, 17:21

Inflacja może utrzymać się na poziomie poniżej 2,5% r/r do końca 2007 roku, przewiduje członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Marian Noga.

Inflacja może utrzymać się na poziomie poniżej 2,5% r/r do końca 2007 roku, przewiduje członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Marian Noga.

„Nasza dzisiejsza decyzja jest sprowadzaniem inflacji do środka pasma. W maju będzie projekcja i tam zobaczymy ścieżkę inflacji do 2007 roku. Przypuszczam, że inflacja będzie jeszcze w 2005 roku 2,5% i przypuszczam, że będzie utrzymywać się poniżej 2,5% do końca 2007 roku” – powiedział Noga dziennikarzom w środę po konferencji prasowej rady.

W komentarzu wyjaśniającym przyczyny obniżenia stóp procentowych w środę RPP podała, że dane o inflacji za pierwszy kwartał br. sygnalizują możliwość spadku inflacji w 2005 i 2006 roku poniżej poziomów przewidywanych w lutowej projekcji inflacyjnej banku centralnego.

Rada podała, że oczekuje, iż od trzeciego kwartału przez kilka kwartałów inflacja może wynosić poniżej celu (2,5% +/-1 pkt proc.).

Według lutowej projekcji inflacyjnej NBP, najbardziej prawdopodobna ścieżka inflacji przy założeniu braku zmian w polityce monetarnej to osiągnięcie poziomu 2,5%, czyli środka celu inflacyjnego, w czwartym kwartale 2005 roku.

W środę RPP zdecydowała, zgodnie z oczekiwaniami, o obniżce stóp procentowych o 50 pb – do 5,5% w przypadku głównej stopy referencyjnej - jednocześnie zmieniając nastawienie na neutralne z łagodnego. (ISB)

bas/qk/tom/mik

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane