Nokia zamknie dwa centra w Chinach

WST, Bloomberg
13-07-2012, 11:04

Nokia, fiński producent telefonów komórkowych zamknie dwa z czterech swoich centrów dystrybucyjnych w Chinach, informuje Bloomberg.

Związane jest to z planami restrukturyzacyjnymi, o których spółka informowała w zeszłym miesiącu. Decyzja wynika z chęci powstrzymania rosnących strat wynikających ze spadającej sprzedaży smartfonów.

Zamknięte mają być centra w Chengu i Szanghaju. Operacje mają być natomiast skonsolidowane w północnym centrum zlokalizowanym w Pekinie i w południowym w Guangzhou, poinformowała Anna Shipley, rzeczniczka Noki. Spowoduje to redukcję zatrudnienia, ale nie podano szczegółów.

Firma, która obecnie kieruje Stephen Elops, przechodzi dogłębną restrukturyzację, gdyż bardzo mocno traci udziały w rynku na rzecz iPhone (Apple) i telefonów Samsunga. Nokia, niedawny lider rynku boryka się z systematycznie spadającą sprzedażą i stratami, które notuje od czterech kwartałów. W połowie czerwca firma zapowiedziała, że zmniejszy zatrudnienie o co najmniej 10 tys. etatów na całym świecie i zamknie niektóre zakłady.

W pierwszym kwartale 2012 r. firma dostarczyła dystrybutorom i telekomom ponad 2 mln najnowszych smartfonów modelu Lumia pracujących pod systemem operacyjnym Windows Phone, podczas gdy w tym samym okresie Apple sprzedało ponad 35,1 mln iPhone’ów. Dostawy zmniejszyły się w tym okresie aż o 24 proc. co pozwoliło południowokoreańskiemu  Samsungowi przegonić fińskiego rywala i stać się globalnym numerem „1”.

Na koniec marca 2008 r. udział Nokii w światowym rynku wyniósł 20,8 proc. podczas gdy Samsunga 23,5 proc. zaś Apple 8,8 proc., wynika z danych IDC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Nokia zamknie dwa centra w Chinach