Nominalne zyski będą topnieć

Michał Sadrak Open Finance
opublikowano: 15-07-2013, 00:00

Oczekiwania wobec przyszłego poziomu inflacji wskazują, że kupowane w tym roku 4- i 10-letnie zmiennokuponowe obligacje skarbu państwa w kolejnych okresach odsetkowych przyniosą znacznie niższe zyski.

Niewykluczone, że ich przyszłoroczne oprocentowanie znajdzie się na niższym poziomie od stałokuponowych 2-letnich papierów, które obecnie dają zarobić 3 proc. w skali roku. Podobnie będzie z papierami 3-letnimi, których oprocentowanie ustala się na podstawie stopy WIBOR.

Efekty niskiej inflacji oraz cyklu obniżek zauważają już inwestorzy, którzy przed rokiem kupowali obligacje detaliczne — po dwunastu miesiącach oprocentowanie dziesięciolatek spadło z 6 do 3 proc., a czterolatek z 5,5 do 2,75 proc. W ślad za spadkiem stopy WIBOR podążyło także oprocentowanie papierów 3-letnich. Nabywane zarówno rok, jak i pół roku temu obligacje w bieżącym okresie odsetkowym dają zarobić 2,69 proc., choć w momencie zakupu oprocentowane były one odpowiednio na 5,14 oraz 4,15 proc.

W lipcowej ofercie resort finansów sprzedaje dziesięcioletnie obligacje ze stawką w pierwszym roku na poziomie 4 proc. W przypadku papierów 4-letnich kupon jest o 0,5 pkt proc. niższy. W kolejnych latach wysokość oprocentowania obliczana będzie na podstawie wskaźnika inflacji powiększanego o marżę — 1,5 pkt proc. dla dziesięciolatek i 1,25 pkt proc. dla czterolatek. Aby po roku nominalne zyski inwestorów pozostały więc na co najmniej takim samym poziomie jak dotychczas, inflacja musiałaby wzrosnąć z 0,5 proc. w maju do 2,5 proc. (2,25 proc. dla obligacji czteroletnich) w przyszłym roku. Tymczasem według lipcowej projekcji NBP wskaźnik cen powinien znaleźć się w tym czasie na poziomie około 1,2 proc. r/r., a prawdopodobieństwo, że przekroczy on 2,5 proc., wynosi mniej niż 20 proc. Oznacza to, że nominalne oprocentowanie obligacji dziesięcioletnich może spaść o około 1,3 pkt proc., do 2,7 proc. Papiery 4-letnie dałyby wówczas około 2,45 proc. zysku,czyli o 1,05 proc. mniej niż w pierwszym roku.

Niewiele lepiej wyglądają szanse na utrzymanie bieżącego poziomu oprocentowania przez obligacje 3-letnie, za które w lipcowej sprzedaży Ministerstwo Finansów oferuje 3,3 proc. w skali roku dla pierwszego półrocznego okresu odsetkowego. W kolejnych sześciomiesięcznych cyklach kupon równy będzie obliczanej na kilka dni przed rozpoczęciem nowego okresu odsetkowego stopie WIBOR 6M. A ta — według notowań kontraktów FRA — znajdzie się na poziomie około 2,75 proc. Za pół roku oprocentowanie trzylatek może skurczyć się więc o 0,55 pkt proc.

Choć obecne oprocentowanie zmiennokuponowych dłużnych papierów skarbowych wskazuje, że są one rozsądną alternatywą dla bankowych lokat (średnie oprocentowanie 2,64-2,85 proc.), to nie najlepsze perspektywy dla kolejnych okresów odsetkowych sugerują, aby głębiej zastanowić się przed dokonaniem wyboru.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Sadrak Open Finance

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu