Nomura oczekuje większych podwyżek stóp w USA

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 09-09-2022, 07:57
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Nomura Holdings prognozuje, że amerykański Fed podczas posiedzeń we wrześniu i listopadzie przeprowadzi mocniejsze podwyżki stóp procentowych niż wcześniej zakładał japoński bank inwestycyjny, donosi Bloomberg.

fot. Bloomberg

Analitycy Nomury sądzą obecnie, że na najbliższym posiedzeniu Fed, benchmarkowa stawka pójdzie w górę o 75 punktów bazowych, zaś w listopadzie o 50 pb. W każdym z tych przypadków najnowsza projekcja jest o 25 pb wyższa od poprzedniej.

Japońska instytucja podkreśla, ze ostatnie wypowiedzi przedstawicieli amerykańskich władz monetarnych jednoznacznie sugeruję, że opowiadają się oni za szybszymi podwyżkami i w większej skali by przejąć kontrolę nad inflacją i by negatywne przełożenie na gospodarkę miało jak najkrótszy charakter.

Poważnym problemem jest to, że Fed nie jest w stanie umiejscowić w czasie potencjalnej stabilizacji inflacji przy czym mniej istotny jest moment, kiedy inflacja osiągnie szczyt – napisano w raporcie Nomury.

Bank pozostawił z kolei na niezmienionym poziomie swoje oczekiwania względem podwyżek w grudniu i lutym, spodziewając się wzrostu stawek po 25 pb. W rezultacie widzą docelowy poziom stóp w przedziale 4,0-4,25 proc.

W ostatnich dniach o podobnej podwyżce swoich prognoz odnośnie stóp procentowych informował m.in. amerykański gigant bankowy, Goldman Sachs Group.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane