Nord Stream 2 ściga się z implementacją dyrektywy

opublikowano: 15-04-2019, 22:00

W Strasburgu rozpoczęło się pożegnalne posiedzenie Parlamentu Europejskiego (PE) kończącej się kadencji, w Brukseli zaś czyści zaległości druga izba prawodawcza, czyli Rada UE.

W poniedziałek postawiła kropkę nad „i”, kończącą długą ścieżkę legislacyjną głośnej dyrektywy w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym. Praktycznie było to głosowanie już czysto formalne, państwa członkowskie miały tylko potwierdzić zgodność wersji przegłosowanej 26 marca przez PE z kompromisemuzgodnionym w lutym podczas tzw. trilogu. Kontrowersyjności dyrektywy dowodzi jednak okoliczność, że nawet w głosowaniu technicznym poparło ją tylko 19 państw, trzy się wstrzymały (Belgia, Estonia i Słowenia), natomiast rządy sześciu konsekwentnie były przeciwko: Polski, Holandii, Luksemburga, Włoch, Szwecji i Finlandii. To mniejszość bardzo egzotyczna. Zarówno w głosowaniu rządowym, jak też partyjnym na sali PE zdecydowanie za dyrektywą byli najbliżsi sojusznicy PiS: brytyjscy konserwatyści oraz węgierski Fidesz. Dyrektywę w ogóle poparła Grupa Wyszehradzka, zatem nasz rząd tzw. dobrej zmiany kolejny raz został z niej wyizolowany.

Axel Schmidt

Drugie również techniczne głosowanie Rady UE dotyczyło zatwierdzenia dyrektywy gazowej. W tym wypadku za formalnością było 27 państw, a jedynie Bułgaria się wstrzymała. Podmorskie części gazociągów na terytorium UE będą podlegałyprzepisom restrykcyjnego trzeciego pakietu energetycznego, ale tylko na wodach państw członkowskich. Zatem rurę Nord Stream 2 dyrektywa obejmie jedynie na końcówce przed jej wyjściem z Bałtyku w Lubminie koło Greifswaldu. Zdecydowana większość gazociągu przebiega poza wodami Niemiec i innych członków UE, czyli warunki prawne funkcjonowania tej części zostaną wynegocjowane przez… Berlin i Moskwę. Polska realnie może jedynie kibicować i komentować, czy wynik negocjacji odpowiada unijnemu prawu.

Dyrektywę czeka przetłumaczenie na wszystkie wspólnotowe języki i publikacja w Dzienniku Urzędowym UE. Od jej wejścia w życie państwa będą miały dziewięć miesięcy na implementację dyrektywy do krajowych systemów prawnych. W odniesieniu do Nord Stream 2 ważne jest, kiedy się wyrobi nie nasz Sejm z Senatem, lecz niemiecki Bundestag z Bundesratem. Termin ustalony w dyrektywie upłynie wiosną 2020 r. Tymczasem konsorcjum rosyjskiego Gazpromu oraz piątki firm zachodnich — austriackiej ÖMV, niemieckich BASF-Wintershall i Uniper, francuskiej Engie i brytyjsko-holenderskiej Royal Dutch Shell — zamierza uruchomić wydłużający się z każdym dniem Nord Stream 2 do końca 2019 r. Z powodu oporu Danii termin zapewne się przesunie do początku 2020 r., ale Gazprom chce za wszelką cenę puścić gaz przed implementacją dyrektywy przez Niemcy. Wówczas magistrala znajdzie się poza jej zasięgiem, podobnie jak Nord Stream 1, bo prawo uniijne przecież nie działa wstecz. W tej chwili istnieją tylko dwa pewniki — że Nord Stream 2 oczywiście zostanie ukończony, zaś nasz Baltic Pipe będzie musiał krzyżować się na dnie Bałtyku z dwoma nitkami rosyjsko-niemieckimi. Czytaj też str. 5

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane