Nordea: Frank przewartościowany o 20 proc.

Przewartościowanie franka przyczyni się w najbliższych tygodniach do dalszego osłabienia szwajcarskiej waluty wobec euro, przewiduje bank Nordea.

W najbliższych tygodniach notowania franka będą kształtowały się w okolicach pułapu 1,12 CHF za euro, napisała w nocie do klientów analityczka Nordei Aurelija Augulyte. To oznaczałoby osłabienie szwajcarskiej waluty o 1,4 proc. Według szacunków specjalistki frank jest fundamentalnie przewartościowany wobec euro o 20 proc.

Przyczyną tego, że osłabia się nawet w obecnym nie sprzyjającym podejmowaniu ryzyka otoczeniu rynkowym, jest neutralne pozycjonowanie inwestorów oraz głęboko ujemne stopy procentowe banku Szwajcarii, zauważa Aurelija Augulyte. Obecnie stopy depozytów do jednego roku są w Szwajcarii o 40 punktów bazowych niższe niż w strefie euro, a w przypadku obniżek stóp EBC, szwajcarski bank centralny także dokona jednego cięcia, przewiduje specjalistka.

W piątkowym handlu za franka płaci się nieco powyżej 3,97 zł. Przy założeniu stałego kursu euro do złotego prognoza banku Nordea oznaczałaby ukształtowanie się kursu franka w najbliższych tygodniach w okolicach 3,92 zł.

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nordea: Frank przewartościowany o 20 proc.