Nordea potrzebuje informatyków w stolicy

opublikowano: 16-05-2018, 22:00

Nawet 1200 ekspertów IT może zatrudnić skandynawski bank w warszawskim centrum, które zajmie się m.in. cyberbezpieczeństwem.

Co łączy Nordeę z Warszawą? Syrenka — symbol stolicy Polski i Kopenhagi, w której w 1820 r. wystartował bank działający dziś w krajach Skandynawii i Polsce. Szwedzki król, który przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy. A od teraz także Campus IT — ośrodek Nordei, w którym może pracować nawet 1200 osób.

Połacie biur

— Otwieramy się w Warszawie i na Warszawę. Powstanie tu globalne centrum IT, które będzie centrum działania banku, monitorowania systemów, cyberbezpieczeństwa. Powstaną zespoły kryzysowe do zarządzania awariami i incydentami — mówi Magdalena Nowicka, szefowa IT Poland w Nordei.

— Jeszcze nie ustaliliśmy, ile osób będzie tu pracować. Idziemy za utalentowanymi pracownikami i nie mamy ograniczeń — mówi Paul Bari, członek zarządu Nordei ds. IT.

Warszawskie centrum ruszyło pół roku temu i zatrudnia dziś 250 osób. Wynajmuje dwa piętra biurowca, 400 mkw., ale obok rośnie docelowe biuro, które będzie mieć 800 mkw. Razem na takiej powierzchni może pracować 1200 osób. Koncepcja biura, które zostanie otwarte jesienią przyszłego roku, nawiązuje do Morza Bałtyckiego łączącego kraje, w których działa Nordea.

Polskim IT stoi

— Wybraliśmy Polskę, bo są tu najlepsi specjaliści zajmujący się cyberbezpieczeństwem, jakich znam — mówi Paul Bari.

Bank nie szuka tylko wśród osób z wykształceniem informatycznym. W Polsce przeprowadził już kilka szkoleń dla kilkudziesięciu osób, które chciały się przekwalifikować. Po czteromiesięcznym kursie gwarantuje zatrudnienie.

Nordea zatrudnia w Polsce ponad 2,8 tys. osób. Poza warszawskim biurem, ma w Łodzi zatrudniające 1,8 tys. osób centrum usług bankowychdla oddziałów i jednostek biznesowych w Danii, Norwegii, Szwecji i Finlandii, a w Gdańsku i Gdyni — centrum usług IT. Łącznie w działach IT w Polsce zatrudnia dziś 1050 osób, podczas gdy w całej grupie jest ich 4,3 tys. (dodatkowe 4 tys. osób pracuje u partnerów Nordei). Tylko w pierwszym kwartale tego roku przybyło w Polsce 150 specjalistów z tej branży.

— Wszystkie ośrodki będą równolegle rozwijane — zapowiada Magdalena Nowicka.

Nordea to największa skandynawska grupa finansowa. Ma ponad 11 mln klientów i 31 tys. pracowników.

Z ubiegłorocznego raportu ABSL wynika, że w sektorze nowoczesnych usług biznesowych w Warszawie pracuje 42,6 tys. osób i działa 167 centrów, najwięcej w Polsce. W ciągu ostatnich dwóch lat centra usług otworzyły tu m.in. Credit Suisse, Dentons, DHL Parcel, Luxoft, Nielsen i Sarens. W tym roku ruszyło trzecie w stolicy centrum Citi. Nad ulokowaniem tu ośrodka zastanawiają się Standard Chartered i Fidelity.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu