Nordea: rynek ignoruje ryzyko referendum w Szwajcarii

opublikowano: 08-06-2018, 11:14
aktualizacja: 08-06-2018, 11:22

Rynek całkowicie ignoruje ryzyko przyjęcia w niedzielnym referendum w Szwajcarii szkodliwych zmian w systemie bankowym, uważa Andreas Steno Larsen, strateg walutowy Nordea Banku.

W niedzielę Szwajcarzy zdecydują w referendum, czy tylko bank centralny będzie miał prawo do kreowania pieniądza. Przeważa opinia, że zagłosują „nie”, m.in. w związku z bardzo negatywnymi ocenami propozycji przez rząd, finansistów i bank centralny. Larsen ostrzega jednak przed nadmierną pewnością.

- Rynki jak dotąd całkowicie ignorują ryzyko głosowania „tak” – podkreślił.

Jego zdaniem, gdyby niespodziewania przyjęto propozycję, można oczekiwać szoku płynności na rynku pieniężny i przeceny franka do 1,30 za euro.

- Obecnie nie widzimy premii za ryzyko w wycenie franka szwajcarskiego, co oznacza, że potencjalne „tak” w referendum byłoby absolutnym szokiem dla rynków finansowych – powiedział Larsen.

Przyznał, że choć „mocnym bazowym scenariuszem” dla Nordei jest odrzucenie propozycji w referendum, to „głosowanie „tak” z pewnością nie jest wydarzeniem z zerowym prawdopodobieństwem”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Nordea: rynek ignoruje ryzyko referendum w Szwajcarii