Nordea wdrożyła jako pierwsza certyfikaty elektroniczne

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 05-01-2006, 14:36

Nordea Bank Polska jako pierwsza instytucja finansowa na polskim rynku wdrożył, wraz z Polskim Centrum Certyfikacji Elektronicznej Sigillum, certyfikaty elektroniczne - poinformowały Nordea Bank Polska i PCCE Sigillum.

Nordea Bank Polska jako pierwsza instytucja finansowa na polskim rynku wdrożył, wraz z Polskim Centrum Certyfikacji Elektronicznej Sigillum, certyfikaty elektroniczne - poinformowały Nordea Bank Polska i PCCE Sigillum.

Bank chce oferować bezpieczny podpis elektroniczny nie tylko we własnym systemie e-bankingu, ale także do korzystania w kontaktach z administracją - zapowiedzieli na czwartkowej konferencji prasowej przedstawiciele Nordea Bank Polska i PCCE Sigillum.

Bezpieczny podpis elektroniczny, oparty na tzw. certyfikacie kwalifikowanym, jaki Centrum Certyfikacji Sigillum, należące do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych SA wdrożyło w Nordea Bank Polska, jest w świetle prawa równoznaczny z podpisem własnoręcznym.

Zastosowanie bezpiecznego podpisu elektronicznego zapewnia mocne uwierzytelnienie użytkowników, integralność informacji zawartych w dokumencie elektronicznym (treść dokumentu nie może zostać zmieniona), poufność informacji (treść znana tylko stronie nadającej i odbierającej informację) oraz niezaprzeczalność (żadna ze stron nie może się wyprzeć treści informacji).

Certyfikat kwalifikowany jest obecnie najbardziej zaawansowanym systemem bezpieczeństwa w Internecie i transakcjach elektronicznych; jest przywiązany do osoby, która się nim posługuje i zawiera jej dane osobowe.

Każdy dokument podpisany bezpiecznym podpisem elektronicznym, stworzonym przy użyciu tego certyfikatu, jest oznaczony tzw. znakowaniem czasem, czyli zawiera dokładną datę i czas nadania dokumentu bądź wiadomości.

Certyfikat kwalifikowany będzie dostępny w Nordea Bank Polska od końca lutego 2006. Będą go mogli używać klienci korzystający z systemu bankowości elektronicznej Solo.

"Będziemy oferować go zarówno klientom instytucjonalnym, korzystającym z usług dla firm, jak i klientom indywidualnym. Na początku będzie on alternatywną formą uwierzytelniania klienta i wykonywanych przez niego transakcji" - powiedziała Małgorzata Adamczyk, dyrektor Oddziału Internetowego Nordea Bank Polska.

Dystrybucja certyfikatów odbywać się będzie poprzez oddziały Nordea Bank Polska oraz punkty certyfikacyjne PWPW SA. Kompletny zestaw do składania bezpiecznego podpisu elektronicznego, zawiera roczny certyfikat kwalifikowany na karcie chipowej, czytnik kart chipowych oraz oprogramowanie Sigillum Sign do składania podpisu elektronicznego.

Klienci Nordei za taki zestaw będą płacić w miesięcznych ratach ok. 20 zł przez pierwszy rok. Po roku, po obowiązkowym odnowieniu certyfikatu, miesięczna opłata wynosi ok. 4 zł.

Nordea Bank Polska, który jako pierwsza instytucja finansowa na krajowym rynku wdraża kwalifikowany certyfikat podpisu elektronicznego, zamierza oferować go nie tylko jako system uwierzytelniania dla własnej sieci bankowej, ale też, wspólnie z PCCE Sigillum, jako certyfikat bezpiecznego podpisu elektronicznego do kontaktów z administracją.

Zdaniem Małgorzaty Adamczyk zainteresowani certyfikatem kwalifikowanym mogą być przede wszystkim radcy prawni, doradcy podatkowi, adwokaci, i biegli rewidenci. 

Jak stwierdził Dariusz Skoratko z PCCE Sigillum, w sierpniu br. mija ustawowy termin udostępnienia przez administrację, zarówno podmiotom gospodarczym jak i osobom fizycznym, możliwości wnoszenia podań, dokumentów i pism w postaci elektronicznej. Certyfikaty bezpiecznego podpisu elektronicznego, służące do podpisywania tych dokumentów i pism,  "staną się więc najważniejszym systemem uwierzytelniania w kontaktach elektronicznych z administracją jeszcze w obecnym roku" - powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane