Nordea zawiesiła analityków-wakcynosceptyków

opublikowano: 28-11-2021, 11:41

Bank Nordea zawiesił i wszczął postępowanie wobec dwóch analityków, którzy w komentarzach określili rządy walczące z pandemią jako “lockdownistów” i kwestionowali skuteczność szczepionek.

Chodzi o Martina Endlunda, głównego analityka i Andreasa Steno Larsena, globalnego stratega, których notkę usunięto w środę ze strony banku po tym, jak Mikko Karna, fiński parlamentarzysta, wywołał na twitterze burzę, cytując zawartość raprotu.

Enlund i Larsen napisali m.in., że “szczepionki są najwyraźniej tak dobre, że trzeba zmuszać ludzi do ich przyjmowania”.

Przedstawiciele Nordei przeprosili za treść notki i podkreślili, że “jako bank, jesteśmy ekspertami w dziedzinie bankowości, którzy doradzają klientom w ich sprawach finansowych”, a “kwestie medyczne pozostawiamy lekarzom i w kwestii szczepionek stosujemy się do wytycznych władz”.

Enlund i Larsen mają zakaz publikacji i wypowiadania się do czasu zakończenia postępowania, informuje agencja Bloomberg.

Od 24 listopada Enlund i Larsen nie są aktywni na kontach twitterowych. Pierwszego obserwuje tam 18,5 tys. osób, drugiego - 63 tys. Obaj często krytykowali tam reakcję władz na pandemię, publikowali memy i posługiwali się hasztagami takimi, jak np. #dumbflation.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane