Nordzucker konsoliduje

Katarzyna Kozińska
26-05-2003, 00:00

Nordzucker zamierza podwyższyć kapitały w dwóch nowo powstałych spółkach konsolidujących produkcję cukru — w Pomorskim Cukrze i Wielkopolskim Cukrze. Łącznie spółki mogą dostać na inwestycje nawet 116,5 mln zł.

W czerwcu równoległe walne zgromadzenia akcjonariuszy spółek Pomorski Cukier (PC) i Wielkopolski Cukier (WC), firm konsolidujących cukrownie przejęte przez niemieckiego inwestora Nordzucker, podejmą decyzję o podwyższeniu kapitału.

Właściciel zamierza zwiększyć kapitał PC o 35 mln, a nawet 47,5 mln zł.

— Środki z tej operacji zostaną przeznaczone na inwestycje w unowocześnienie produkcji cukrowni Chełmża, której majątek wykupiła spółka Pomorski Cukier. W tym roku cukrownia przejmie już produkcję zakładu w Mełnie. Od przyszłego roku — cukrowni Krasiniec — mówi Adam Koziołek reprezentujący Nordzucker w Polsce.

Aby pieniądze trafiły tam, gdzie są potrzebne, na operację w PC musi się zgodzić Krajowa Spółka Cukrowa (KSC), która powstała na bazie państwowych cukrowni.

— KSC jest prawnym następcą holdingu cukrowego, który był stroną umowy prywatyzacyjnej trzech cukrowni pomorskich. Pakiet inwestycyjny zobowiązuje nas do podwyższenia kapitału w jednej z trzech cukrowni zależnych, jednak działalność i majątek dwóch spółek przejął już PC, a trzecią przejmie w 2004 r. Nie unikamy wykonania zobowiązania, chcemy jedynie zainwestować pieniądze w zakład, który będzie się rozwijał. One i tak trafią do zakładu produkcyjnego w Chełmży — podkreśla Adam Koziołek.

Inwestor chce podwyższyć kapitał także w spółce Wielkopolski Cukier, która w cukrowni Opalenica skonsoliduje już w tym roku produkcję z zakładu w Szamotułach i Wschowej. Podwyższenie zamknie się w przedziale 51-69 mln zł. Na kapitał zostanie zamieniona pożyczka od spółki matki na przeprowadzone już inwestycje modernizacyjne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nordzucker konsoliduje