Norges Bank zerwał z Altusem

opublikowano: 03-09-2018, 22:00

Po pięciu latach państwowy fundusz zakończył współpracę z towarzystwem, którego były prezes i główny akcjonariusz trafił właśnie do aresztu.

Norges Bank Investment Management (NBIM) wypowiedział Altus TFI podpisaną w maju 2013 r. umowę na zarządzanie portfelem inwestycyjnym. To państwowy fundusz, który pieniądze zarobione na wydobyciu surowców inwestuje z myślą o dobrobycie przyszłych pokoleń Norwegów. Jego aktywa to 8,67 bln NOK (3,81 bln zł). Na zlecenie NBIM polskie towarzystwo zarządzało aktywami, które na koniec sierpnia 2018 r. miały wartość 482 mln USD, czyli 1,78 mld zł.

— Co rok aktualizujemy listę podmiotów, które zarządzając naszymi zagranicznymi aktywami — napisała w odpowiedzi na pytania „PB” Marthe Skaar z biura prasowego NBIM.

Odmówiła podania przyczyn zakończenia współpracy z Altusem.

Na koniec lipca 2018 r. Atus TFI zarządzał aktywami o wartości ponad 13 mld zł, ale wartość aktywów topnieje, bo po nagłośnieniu związków z GetBackiem część klientów zdecydowała się wycofać pieniądze. W czerwcu i lipcu było to w sumie kilkaset milionów złotych.

W piątek 31 sierpnia CBA na polecenie prokuratury zatrzymało Piotra Osieckiego, głównego akcjonariusza i do niedawna prezesa zarządu towarzystwa (przeszedł do rady nadzorczej, w której też już nie zasiada). Zatrzymano także Jakub Rybę, który był wiceprezesem Altusa, a obecnie jest członkiem władz zależnego Rockbridge TFI. Prokuratura złożyła wniosek o ich aresztowanie, bo obawia się matactwa i ucieczki z kraju. Zarzuty dotyczą transakcji sprzedaży akcji EGB za 207 mln zł na rzecz GetBacku. Zdaniem śledczych, uczestnicy transakcji działali w zmowie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i zdawali sobie sprawę, że faktyczna wartość podmiotu jest znacznie niższa. Piotr Osiecki uważa, że jest niewinny, a jego obrońca zapowiedziała złożenie pozwów przeciw CBA i prokuraturze za — jej zdaniem — bezprawne działanie, które naraziło na straty akcjonariuszy Altusa. W piątek kurs spółki spadł o ponad 30 proc., w poniedziałek 3 września o 6 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu