Norwegia zablokowała sprzedaż spółki Rosjanom

opublikowano: 23-03-2021, 11:30

Rolls-Royce Holdings nie sprzeda Rosjanom norweskiej spółki. We wtorek zakazało tego norweskie Ministerstwo Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa Publicznego.

W związku z poszukiwaniem gotówki brytyjski Rolls-Royce chciał sprzedać norweską spółkę Bergen Engines rosyjskiemu TMH Group za 150 mln EUR. Władze Norwegii uznały jednak, że transakcja stanowi zbyt duże potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa narodowego.

TMH Group, którego jednym z właścicieli jest rosyjski miliarder Iskandar Machmudow, to prywatna spółka z Moskwy, która twierdzi, że jest największym sprzedawcą taboru kolejowego w Rosji i krajach Wspólnoty Niepodległych Państw.

- Jest absolutnie konieczne uniemożliwienie sprzedaży spółki firmie kontrolowanej przez państwo, z którym nie współpracujemy w obszarze bezpieczeństwa – ogłosiła minister sprawiedliwości Monica Maeland.

Zwróciła uwagę, że technologia należąca do Bergen Engines i produkowane przez spółkę silniki miałyby duże strategiczne militarne znaczenie dla Rosji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane