Czytasz dzięki

Norwegian Air liczy na drugą rundę pomocy

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 04-09-2020, 10:20

Linie Norwegian Air odnotowały w sierpniu sięgający 91 proc. spadek pasażerów w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. Ubiegający się o drugą rundę ratunkowego finansowania przewoźni, nadal miał uziemioną większość swojej floty, informuje Reuters.

Łącznie przewoźnik odnotował w sierpniu 313,3 tys. pasażerów wobec 3,5 mln przed rokiem. Średnio jedynie 61 proc. miejsc w samolotach było zajętych, podczas gdy rok wcześniej wskaźnik kształtował się na poziomie 90 proc.

Norwegian Air Shuttle
Zobacz więcej

Norwegian Air Shuttle Bloomberg

Budżetowy przewoźnik oczekuje, że w kolejnych miesiącach w użytkowaniu znajdzie się jedynie 25 do 30 samolotów, zaś ponad 100 nadal będzie uziemione.

W maju grupa wierzycieli i kredytodawców przejęła kontrolę nad Norwegian Air w ramach ratunkowego finansowania, co pozwoliło otrzymać rządowe gwarancje na pożyczkę w kwocie 3 mld NOK (336 mln USD) i uniknąć bankructwa.

Firma ma nadzieję na dokończenie drugiego refinansowania do końca roku, aby uniknąć wyczerpania środków do kwietnia 2021 r. Prowadzi również rozmowy z rządem Norwegii w sprawie dodatkowego wsparcia.

Nowe fundusze mogą pochodzić ze sprzedaży samolotów, zamiany większego zadłużenia na kapitał lub od właścicieli i rządu norweskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane