Czytasz dzięki

Norwegowie zbudują sieć inteligentnych hoteli

Małgorzata Ciechanowska
opublikowano: 06-07-2010, 00:00

Inteligentny Puro Hotel może zapoczątkować erę hoteli, w których technologia zastąpi ludzi.

Inteligentny Puro Hotel może zapoczątkować erę hoteli, w których technologia zastąpi ludzi.

Genfer, norweska grupa kapitałowa, zamierza zbudować w Polsce pionierską sieć zautomatyzowanych hoteli Puro. Działalność rozpocznie od Wrocławia. Do lutego 2011 r. ma tam powstać pierwszy inteligentny hotel, którego koszt budowy wyniesie 35 mln zł. Kolejne zbuduje w Warszawie i Krakowie. Do końca 2015 r. Genfer zamierza otworzyć 8 hoteli w największych miastach Polski.

Koncepcja inteligentnych hoteli opiera się na dążeniu do maksymalnego skrócenia czasu obsługi gości, dlatego przeważającą część zadań powierzono maszynom. Rezerwacji pokoju, zameldowania i wymeldowania będzie można dokonać przez internet lub telefon. W hotelu nie będzie tradycyjnej recepcji. Będzie natomiast dostępny przez całą dobę consierge, który posłuży za przewodnika po mieście — doradzi, gdzie zjeść, jak spędzić wolny czas lub gdzie wynająć samochód.

Technologia będzie przeważać również w pokojach. W każdym pomieszczeniu będzie centralny panel dotykowy umożliwiający sterowanie klimatyzacją oraz kolorem i natężeniem oświetlenia. Obok łóżka zainstalowana zostanie konsola, za pomocą której gość będzie mógł podłączyć do 40-calowego telewizora swój sprzęt elektroniczny. W cenie będzie także dostęp do bezprzewodowego, szerokopasmowego internetu i darmowe rozmowy międzynarodowe.

— Zautomatyzowany zostanie również parking w podziemnej części hotelu. Inteligentny system nadzoru ruchu umożliwi szybszą obsługę, a to główny cel naszego działania — mówi Rune Askevold, prezes spółki Puro Hotels.

Maksymalna automatyzacja hotelu pozwoli na ograniczenie kosztów jego działania, a w konsekwencji na obniżenie cen usług.

— Ta filozofia pozwoliła nam na stworzenie nowego modelu biznesowego w branży hotelarskiej, który zapewni luksusowe warunki za przystępną cenę — twierdzi Rune Askevold.

Cena rzeczywiście będzie niewygórowana, bo za dobę goście zapłacą od 29 EUR, bez względu na to, czy będzie to pokój jedno- czy dwuosobowy. Hotele Puro przyjęły strategię stosowaną przez linie lotnicze — im wcześniejsza rezerwacja, tym niższy koszt noclegu.

W cenie pokoju klienci dostaną pakiet usług pobliskich restauracji, barów, klubów fitness, czy centrów odnowy spa. Aby to było możliwe, grupa Genfer buduje hotele w centrach miast.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Ciechanowska

Polecane