Czytasz dzięki

Norweski bank centralny utrzymał zerowe stopy procentowe

ARŻ, Reuters
opublikowano: 24-09-2020, 12:29

Norges Bank, zgodnie z oczekiwaniami analityków, zdecydował się utrzymać zerowe stopy procentowe, pisze Reuters.

Jak głosi komunikat banku centralnego, podwyżek stóp procentowych można spodziewać się najwcześniej za dwa lata. „Gwałtowne pogorszenie koniunktury gospodarczej i znaczna niepewność związana z perspektywami sugeruje utrzymanie stopy procentowej bez zmian, dopóki nie pojawią się wyraźne oznaki, że warunki gospodarcze ulegną normalizacji” – stwierdził jego szef Øystein Olsen.

Norges Bank
Zobacz więcej

Norges Bank fot. Bloomberg

Ekonomiści ankietowani przez Reutera jednogłośnie przewidywali, że stopy pozostaną bez zmian, ale niektórzy oczekiwali, że bank centralny zmieni krzywą, aby wskazać, że można rozważyć wcześniejszą podwyżkę.

Norges Bank w tym roku trzykrotnie obniżał stopy procentowe, po raz pierwszy w marcu. Oczekuje się, że gospodarka Norwegii, bez uwzględnienia wydobycia ropy i gazu, skurczy się w tym roku o 3,6 proc. W 2021 roku bank centralny spodziewa się wzrostu na poziomie 3,7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ARŻ, Reuters

Polecane