Norweski łosoś rekordowo drogi

opublikowano: 25-05-2018, 08:34
aktualizacja: 25-05-2018, 08:38

Cena norweskiego łososia jest rekordowo wysoka. To skutek niedostatecznej podaży i rosnącego globalnego popytu.

Popyt na łososia rośnie w krajach rozwijających się, jak Brazylia i Chiny, a Gorjan Nikolik, analityk Rabobank International określa go jako „szaleńczo dobry”. Tymczasem podaż jest niedostateczna. Produkcja nie rośnie tak szybko jak oczekiwano od katastrofalnego dla branży 2016 roku, kiedy zasoby łososia mocno spadły z powodu szkodliwych pasożytów w hodowlach w Norwegii i zabójczych alg w hodowlach w Chile. Nikolik zwraca uwagę, że w tym roku niekorzystna temperatura morza w Norwegii spowodowała, że łososie są mniejsze niż zwykle. Kiepsko zaczął się także sezon połowów na Alasce.

Zobacz także

- Były oczekiwania odbicia podaży ale tak się nie stało. Rynek został pchnięty do nowych maksimów – powiedział analityk Rabobank International.

Cena łososia norweskiego wzrosła prawie dwukrotnie przez rok. Wynosi 76,09 NOK za kilogram, podał urząd statystyczny Norwegii.

Drożejący łosoś to problem dla polskich przetwórni. Polska jest największym odbiorca norweskiego łososia.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Branża spożywcza / Norweski łosoś rekordowo drogi