Notowania CSS poprawiły portfel

Robert Grzeszczuk
opublikowano: 11-06-1999, 00:00

Notowania CSS poprawiły portfel

SKUTECZNA OBRONA: Jerzemu Bujko, prezesowi Magny Polonii, udało się na razie skutecznie obronić fundusz przed zmianą konsorcjum zarządzającego.

NFI Magna Polonia, jako jeden z nielicznych funduszy, w pierwszych miesiącach roku zanotował zysk netto. Stanowił on jednak tylko 2,3 proc. zysku sprzed roku.

NFI Magna Polonia jest jednym z czterech funduszy, który odnotował w I kwartale tego roku zysk netto i przyrost aktywów netto. W I kwartale 1999 r. wartość portfela inwestycyjnego funduszu wzrosła o ponad 11,6 mln zł.

Wzrost ten wynika przede wszystkim ze zwiększenia wartości udziałów w spółkach zależnych i udziałów wiodących ze względu na zamknięcie procesu inwestycyjnego w tych przedsiębiorstwach. W I kwartale zwiększyła się znacząco wartość notowanych papierów wartościowych, co spowodowane było głównie wprowadzeniem do obrotu giełdowego akcji spółki Computer Service Support oraz wyceną akcji spółek mniejszościowych notowanych według kursu na 31 marca 1999 r.

W I kwartale fundusz zawarł z przedstawicielem niemieckiego koncernu Mahle przedwstępną umowę sprzedaży 91,2 tys. akcji imiennych Wytwórni Sprzętu Mechanicznego Krotoszyn. Wartość tej transakcji ma wynieść prawie 2,74 mln USD (11 mln zł). Fundusz jest obecnie właścicielem 27,8 proc. akcji spółki, a po transakcji udział spadnie do 20,6 proc.

Przedwstępna umowa zbycia akcji przewiduje opcję sprzedaży dla funduszu oraz opcję kupna dla Mahle dotyczącą tego pozostałego pakietu. Będzie je można jednak zrealizować nie wcześniej niż w 2001 roku.

Również w I kwartale NFI Magna Polonia nabyła 1 mln akcji spółki informatycznej Sekom za kwotę 857 tys. USD (3,4 mln zł). W wyniku tej transakcji udział funduszu wzrósł z 21,78 do 41,55 proc. Magna zobowiązała się jednak do dokonania dopłat na rzecz sprzedającego w przypadku zrealizowania przez spółkę Gandalf (podmiot z grupy kapitałowej Sekom) zysku netto za rok 1999 wysokości powyżej 1,6 mln zł. Dopłata ta może sięgnąć 1,9 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Grzeszczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Notowania CSS poprawiły portfel