Notowania giełd azjatyckich kończą się spadkami

Marek Druś
10-01-2001, 09:48

Giełdy azjatyckie zakończyły środową sesję spadkami. Indeks giełdy w Tokio stracił 1,3 proc., w Hongokngu 0,4 proc., w Seulu 4,9 proc. wartości.

Na rynku japońskim spadki kursów nie były duże, jednak dotknęły papierów dużych spółek. Spadł m.in. kurs akcji producentów elektroniki, wśród nich spółki Taiyo Yuden, która specjalizuje się w podzespołach wykorzystywanych w telefonach komórkowych. Obniżka wartości akcji spółki o blisko 10 proc. jest efektem słabego wyniku sprzedaży Nokii, największego producenta „komórek” na świecie. W dół poszła cena papierów NTT DoCoMo, operatora telefonii komórkowej, w górę jego spółki-matki NTT. 3 proc. wzrost ceny papierów NTT nastąpił jednak po siedmiu spadkowych sesjach. Po wtorkowej, 14 proc. obniżce kursu producenta konserwantów i koncentratów smakowych, spółki Ajinomoto, dzisiaj wzrósł on o ponad 6 proc. Wystarczyło, że prezydent Indonezji udzielił publicznie „dyspensy” wyrobom koncernu, które wcześniej oskarżano o „skażenie” wieprzowiną, której nie wolno spożywać muzułmanom.

Na giełdzie w Hongkongu najsłabiej wypadły papiery firm z branży nieruchomości i finansowej, w tym najcięższej spółki na rynku, banku HSBC Holdings. Zapowiadana emisja 270 mln nowych udziałów developera Sino Land, z której 180 mln akcji już sprzedano, spowodowała ponad 11 proc. przeceną papierów spółki. Dobre sygnały z USA poprawiły notowania producentów elektroniki, m.in. największego w regionie producenta komputerów, Legend Holdings. W górę poszła cena papierów operatora telefonii komórkowej China Mobile.

Dramatyczna, prawie 5 proc. strata wartości indeksu, spotkała giełdę w Seulu. Jej główną przyczyną są perturbacje z długami Hyundai Electronics Industries, które doprowadziły do 15 proc. obniżki kursu jego papierów. Opieszałość Korea Development Bank, który ma ostatnio dużo roboty z długami koreańskich koncernów, spowodowała gwałtowną wyprzedaż papierów na miejscowej giełdzie.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Notowania giełd azjatyckich kończą się spadkami