Notowania miedzi znów idą w górę

Maciej Zbiejcik
08-07-2004, 00:00

Miedź znów drożeje. Wczoraj na londyńskiej giełdzie notowania tego surowca podrożały o 1,5 proc., przekraczając poziom 2700 USD za tonę.

Nerwowość na rynku wywołały doniesienia o protestach w kopalniach miedzi w Chile i USA. Pracownicy chilijskiego kombinatu Dona Ines de Collahuasi toczą negocjacje z zarządem kopalni w sprawie warunków płacowych. Pertraktacje płacowe trwają także w dwóch kopalniach miedzi w Arizonie i jednej w Teksasie z szefami Grupo Mexico. We wszystkich tych ośrodkach w zeszłym tygodniu odwołano zapowiadaną akcję protestacyjną.

Jeśli w najbliższych dniach dojdzie do strajków w tych kopalniach to dojdzie do dalszego wzrostu cen tego metalu. Rosnącej wycenie miedzi dodatkowo powinny sprzyjać niskie zapasy oraz rosnący popyt. Od początku roku zapasy metalu na LME spadły o 77 proc. i są najniższe od grudnia 1996 r. Natomiast z szacunków Credit Suisse Group wynika, że w tym roku popyt na miedź wzrośnie o 6,9 proc., do 16,8 mln ton i przewyższy produkcję tego metalu o 432 tys. ton.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Notowania miedzi znów idą w górę