Notowania na GPW uzależnione dziś od cen surowców

Łukasz Wardyn, dyrektor - Europa Wschodnia, CMC Markets
opublikowano: 10-05-2016, 08:47

Sytuacja na GPW będzie dziś zależeć głównie od cen surowców na światowych giełdach. Mimo trwającej korekty spadkowej na polskich akcjach, szansą są oczekiwania inwestorów dotyczące krótkoterminowych zwyżek ropy.

‎‎‎Korekta ostatnich wzrostów na GPW trwa w najlepsze. Widać to po nastrojach inwestorów i analityków. Coraz więcej jest głosów powątpiewania, że ostatnie pokaźne zwyżki rozpoczęte z poziomu tegorocznych minimów mogły być tylko chwilowe. Na WIG20 głównym oporem pozostaje szeroka strefa ponad poziomem 2000 punktów. W najbliższych dniach głównym katalizatorem ruchów cen wszystkich aktywów pozostaną rynki surowcowe.

Z ostatnich doniesień warto zwrócić uwagę na stabilną inflację w Chinach, na poziomie 2,3% dla CPI. Istotne pozostają jednak przede wszystkim spadające notowania surowców, co ma miejsce pomimo odbicia USD. Spadki surowców nasiliły się po informacji, że zapasy żelaza są najwyższe w tym roku. Warto nadmienić, że jednocześnie ceny rudy żelaza wzrosły w tym rok z 40 USD do 70 USD za tonę. Z pomocą dla cen surowców może przyjść Iran, gdzie możliwe są przygotowania do decyzji o ograniczeniu wydobycia ropy. To mogłoby zmniejszyć spadki cen „czarnego złota" w krótkim terminie. Niewątpliwie notowania surowców będą więc miały kluczowe znaczenie dla rynków akcyjnych.

Wśród najlepszych klientów CMC Markets 78% ma otwarte pozycje na wzrost cen ropy. Podobny optymizm jest widoczny na kontraktach CFD na gaz ziemny czy na złoto. Natomiast na indeksach żadna ze stron nie ma zdecydowanej przewagi. 63% spośród najlepszych inwestorów ma otwarte pozycje na spadek CFD na indeks S&P500, podczas gdy dla Dow Jones jest to 52%, a w przypadku niemieckiego DAX – 26%.

Dzisiaj w kalendarium ekonomicznym nie ma zaplanowanych informacji, które mogą istotnie zmienić obraz rynku.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Wardyn, dyrektor - Europa Wschodnia, CMC Markets

Polecane