Notowania w Europie mogą rozpoczac się od zwyżek

Przedsiębiorstwo Cukiernicze "Jutrzenka" SA
opublikowano: 2001-06-21 09:39

LONDYN (Reuters) - Czwartkowe notowaniana giełdach w Europie mogą rozpocząć się od wzrostów ponieważ na plusie zakończyły się ostatnie sesje w USA.

Dobry nastrój inwestorów popsuła jednak grupa BASF, która w czwartek rano obniżyła prognozy na drugi kwartał i zapowiedziała zamknięcie 10 fabryk oraz obniżenie produkcji w 14 następnych na całym świecie. BASF planuje też cięcia w programie inwestycyjnym.

"Wieści z USA i Japonii są zachęcające, więc możemy się spodziewać wzrostu notowań spółek z sektora technologii. Niestety mamy też BASF" - powiedział James Dewhurst z ING Charterhouse.

Analitycy spodziewają się, że szwedzka sieć sprzedaży odzieży spółka H&M przedstawi dzisiaj prognozy zysków na drugi kwartał roku. Według nieoficjalnych danych, zysk koncernu w tym okresie miał wzrosnąć o 22 procent.

Inwestorzy czekają na posiedzenie rady Europejskiego Banku Centralnego (ECB), podczas którego ma zapaść decyzja w sprawie stóp procentowych. Decyzja spodziewana jest o godzinie 13.45 czasu warszawskiego. Konferencja prasowa ECB odbędzie sie o godzinie 14.30.

Do godziny 09.07 wrześniowe kontrakty terminowe na Nasdaq 100 wzrosły o siedem punktów do 1.741 punktów, a na Standard & Poor's o 3,3 punktu do 1.232,5 punktu.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, [email protected]))