Nowa generacja kamer pola światła

  • Materiał partnera
opublikowano: 17-01-2019, 22:00

Nowa generacja wyświetlaczy obrazu przestrzennego wymaga nowej technologii rejestracji obrazu ruchomego.

Bardzo modna ostatnio technologia 3D w rzeczywistości oparta jest na rejestracji i wyświetlaniu obrazów stereoskopowych, pozwalających stworzyć wrażenie przestrzenności, ale tylko z jednego, ściśle określonego punktu widzenia cyfrowych oczu kamery. Dodatkowo konieczność noszenia specjalnych okularów i problemy zdrowotne spowodowane oglądaniem filmów w tej technologii skutecznie powstrzymują rozwój branży 3D.

Krzysztof Wegner, kierownik projektu budowy innowacyjnego systemu rejestracji i przetwarzania obrazu przestrzennego.
Zobacz więcej

Krzysztof Wegner, kierownik projektu budowy innowacyjnego systemu rejestracji i przetwarzania obrazu przestrzennego. Fot. ARC

Coraz więcej firm opracowuje jednak bardziej zaawansowane techniki wyświetlania obrazu przestrzennego. Na rynku pojawiają się monitory przestrzenne, holograficzne, eliminujące wady i ograniczenia poprzedniej generacji wyświetlaczy 3D, umożliwiające obserwowaniesceny niczym przez okno. Takie rozwiązania pozwalają widzom swobodnie przemieszczać się przed monitorem i podziwiać obraz trójwymiarowy z dowolnego miejsca w pomieszczeniu, bez konieczności korzystania z innych urządzeń, np. specjalnych okularów.

Krzysztof Wegner, kierownik projektu budowy innowacyjnego systemu rejestracji i przetwarzania obrazu przestrzennego.

Potencjał nowych technologii wizyjnych dostrzegli także naukowcy z Politechniki Poznańskiej, którzy w ramach 8. edycji programu Lider podjęli się budowy innowacyjnego systemu rejestracji i przetwarzania obrazu przestrzennego. Kierownikiem projektu jest Krzysztof Wegner, którego obszarem zainteresowań są zagadnienia związane z systemami wizyjnymi nowej generacji. Krzysztof Wegner zauważył, że na rynku brakuje obecnie systemu, który umożliwiałby rejestrację i przetwarzanie obrazu holograficznego o bardzo wysokiej rozdzielczości, niezbędnegodla nowej generacji urządzeń wyświetlających. Opracowywany system umożliwia wykroczenie poza obecnie znane technologie rejestracji obrazu 3D. Dzięki rejestracji większej ilości informacji zakodowanej w świetle docierającym do kamery, opracowane rozwiązanie daje możliwość obserwacji sceny w sposób dający widzowi wrażenie, że patrzy na nią jak przez okno. Ponadto pełniejsza rejestracja otaczającego nas świata pozwala w jednym ujęciu zmapować całą przestrzeń i uzyskać bardzo dokładną trójwymiarową prezentację przestrzenną, którą następnie można na wiele sposobów adaptować.

— Używając naszej kamery, można sfilmować konkretne miejsce i mieć jego pełną dokumentację przestrzenną — pełen trójwymiarowy model w dodatku ruchomy dzięki rejestracji z prędkości dochodzącą do 120 obrazów na sekundę — opisuje Krzysztof Wegner.

Aktualnie na Politechnice Poznańskiej powstały już pierwsze prototypy kamer, które potrafią odpowiednio zarejestrować obraz, a następnie — za pomocą nowoczesnych monitorów lub odpowiednich symulacji na monitorach klasycznych — dać widzowi złudzenie, że ma do czynienia z obrazem widzianym jak przez okno — gdy widz przesuwa się przed monitorem, perspektywa naturalnie się zmienia, a widz ma wrażenie jakby oglądał widok za prawdziwym oknem. Możliwości wykorzystania kamer z systemem rejestracji i przetwarzania obrazu przestrzennego jest bardzo wiele. Rynek zaawansowanych kamer obrazu przestrzennego to zarówno segment kamer konsumenckich, jak i urządzeń profesjonalnych.

— Chcielibyśmy, żeby nasza kamera była dostępna dla przeciętnego użytkownika, a wiadomo, że w dzisiejszych czasach to smartfony najczęściej rejestrują otaczającą nas rzeczywistość. Zatem w smartfonach nasza technologia ma największą szansę na popularyzację — mówi Krzysztof Wegner.

Pierwszą wersję kamery dla przyszłych inwestorów, których aktualnie poszukują, naukowcy planują zaprezentować do końca 2019 r. Projekt jest bardzo innowacyjny i wymaga dużych nakładów finansowych, dlatego zależy nam, aby jak najszybciej pozyskać inwestora, który pomoże we wdrażaniu opracowanej technologii, masowej produkcji i zajmie się dystrybucją kamer — podsumowuje Krzysztof Wegner.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jadwiga Pasiut

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu