Nowa odsłona wojny w Druteksie

opublikowano: 27-02-2019, 22:00

Jedynym decydentem w producencie okien jest dziś Leszek Gierszewski. Teraz może mieć z tym kłopot, bo jego żona sprzeciwia się, by sam dysponował ich wspólnym majątkiem.

Drutex to jeden z największych w Polsce, a także liczący się europejski producent okien. Firmę założyli Leszek i Grażyna Gierszewscy i to oni, wspólnie, jako małżeństwo, są obecnie właścicielami około 75 proc. akcji (pozostałe 25 proc. należy do ich dzieci Karoliny Dobranowskiej i Jakuba Gierszewskiego). Małżonkowie od kilkunastu dni są jednak w otwartym konflikcie. Zaczęło się od tego, że Leszek Gierszewski oskarżył córkę i jej męża o „próbę nielegalnego przejęcia firmy”. Pod jego nieobecność mieli oni podjąć „podstępne działania, których celem było usunięcie prezesa” i przejęcie władzy w firmie. Zawiadomienie w tej sprawie trafiło do prokuratury. 18 lutego miało się odbyć nadzwyczajne walne zgromadzenie, jednak wynajęty przez nią Rutkowski Patrol nie wpuścił krewnych prezesa do siedziby Druteksu. Tego samego dnia Grażyna Gierszewska wydała oświadczenie, w którym napisała, że jej mąż „pod wysoce negatywnym wpływem obecnej partnerki życiowej, rozpoczął prowadzenie polityki sprzecznej z żywotnym interesem Druteksu i najbliższych członków rodziny”. Końca sporu wciąż nie widać. Chociaż zarząd firmy składa się z trzech osób, na teren spółki — jak wynika z naszych informacji — może się obecnie dostać jedynie Leszek Gierszewski. Ani wiceprezes Karolina Dobranowska, ani członek zarządu Bogdan Gierszewski, prywatnie bratanek prezesa, nie są wpuszczani. To samo dotyczy Grażyny Gierszewskiej, choć jest ona przewodniczącą rady nadzorczej. Bram od ponad tygodnia pilnuje ekipa Krzysztofa Rutkowskiego.

Rodzinny konflikt w kierowanym przez Leszka
Gierszewskiego Druteksie nie wpływa na bieżącą działalność firmy, ani na
trwającą inwestycję, która ma zwiększyć moce produkcyjne.
Zobacz więcej

Robota wre

Rodzinny konflikt w kierowanym przez Leszka Gierszewskiego Druteksie nie wpływa na bieżącą działalność firmy, ani na trwającą inwestycję, która ma zwiększyć moce produkcyjne. Fot. WM

— Tak, nadal działamy w Bytowie — potwierdza były detektyw.

Karolina Dobranowska i Bogdan Gierszewski mieli być nawet zawieszeni w obowiązkach. Taka decyzja — jak się dowiadujemy — miała zapaść na posiedzeniu rady nadzorczej 18 lutego. Jak mówi nam pełnomocnik prawny Grażyny Gierszewskiej, mecenas Piotr Bordakiewicz, wiceprezes Druteksu otrzymała dyscyplinarne zwolnienie z pracy w trybie natychmiastowym. Sytuacja stała się na tyle niepokojąca dla żony prezesa, że wydała ona kolejne publiczne oświadczenie zatytułowane „Sprzeciw”. W dokumencie pisze, że wyraża sprzeciw wobec samodzielnego, bez jej zgody podejmowania przez Leszka Gierszewskiego decyzji dotyczących ich wspólnego majątku. Dotyczy to w szczególności wykonywaniu uprawnień korporacyjnych i majątkowych dotyczących akcji Druteksu, które należą do małżonków, w tym samodzielnego wykonywania prawa głosu z tych akcji, czy samodzielnego zwoływania walnego zgromadzenia spółki.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Nie godzi się również na zaciąganie jakichkolwiek zobowiązań, w tym obciążania ich wspólnego majątku w postaci m.in. nieruchomości, rzeczy ruchomych, akcji oraz jakichkolwiek innych praw udziałowych. Wyjątkiem są czynności dotyczące bieżących spraw życia codziennego lub zmierzające do zaspokojenia zwykłych potrzeb rodzinnych. Grażyna Gierszewska sprzeciwia się także samodzielnemu dysponowaniu przez Leszka Gierszewskiego pieniędzmi pochodzącymi z ich wspólnego majątku, a znajdującymi się na rachunkach bankowych w kraju lub za granicą. Dotyczy to jednak tylko kwot przewyższających 50 tys. zł miesięcznie. Mniejszymi prezes może dysponować wedle własnego uznania. Pismo trafiło nie tylko do samego Leszka Gierszewskiego i dzieci małżonków — Karoliny Dobranowskiej i Jakuba Gierszewskiego, ale także do sądu rejonowego oraz do banków prowadzących rachunki, na których znajdują się pieniądze pochodzące ze wspólnego majątku małżonków, założycieli Druteksu. Drutex sprawy w żaden sposób nie komentuje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy