Rodzinne potyczki o Drutex

opublikowano: 18-02-2019, 22:00

Leszek Gierszewski, prezes producenta okien, oskarża członków rodziny o próbę nielegalnego przejęcia firmy. Druga strona nie pozostaje mu dłużna.

„Mogło dojść do próby wrogiego przejęcia spółki” — napisał w poniedziałkowym oświadczeniu Leszek Gierszewski, prezes, założyciel i kluczowy akcjonariusz Druteksu. Twierdzi, że pod jego nieobecność „podjęto podstępne działania, których celem było usunięcie prezesa i przejęcie władzy w firmie (…) działania te podjęły osoby z najbliższej rodziny, tzn. córka oraz jej mąż (radca prawny)”.

Z oświadczenia wynika, że Leszek Gierszewski to „założyciel i główny
akcjonariusz spółki, który od prawie 35 lat buduje od zera firmę Drutex oraz
samodzielnie decyduje o wszystkich istotnych sprawach dotyczących jej rozwoju”.
Zobacz więcej

LIDER:

Z oświadczenia wynika, że Leszek Gierszewski to „założyciel i główny akcjonariusz spółki, który od prawie 35 lat buduje od zera firmę Drutex oraz samodzielnie decyduje o wszystkich istotnych sprawach dotyczących jej rozwoju”. Fot. Marek Wiśniewski

Nadużycie uprawnień

Już w niedzielę późnym wieczorem zawiadomienie dotyczące ewentualnego przestępstwa złożono na policji w Bytowie, a dzień później trafiło ono do tamtejszej prokuratury rejonowej.

— Zawiadomienie złożyła osoba, która jest właścicielem większości akcji spółki. Chodzi o podejrzenie popełnienia przestępstwa z art. 296 paragraf 1a Kodeksu Karnego. Przepis ten mówi o nadużyciu uprawnień w tego rodzaju organizacjach, jak spółki akcyjne i działanie na szkodę spółki — wyjaśnia Małgorzata Borek, prokurator z Bytowa Zapisana w zacytowanym przez nią przepisie sankcja to pozbawienie wolności do trzech lat.

Jak tłumaczy Małgorzata Borek, osoba, która złożyła zawiadomienie, wskazuje na jednego z członków zarządu spółki.

— Będziemy prowadzić czynności sprawdzające, chyba, że zawiadomienie uzasadnia wszczęcie postępowania przygotowawczego w formie śledztwa — mówi nam prokurator z Bytowa.

Bez przemocy

„Dzięki pomocy profesjonalnych podmiotów, takich jak Biuro Rutkowski — Rutkowski Group, udało się zapobiec tragedii i zachować wiarygodność firmy, która jest największym pracodawcą w Bytowie i w regionie” — informuje dalej Leszek Gierszewski.

— Nie jestem upoważniony do udzielania szczegółowych informacji na temat Druteksu, ale mogę powiedzieć, że Rutkowski Patrol udaremnił próbę nielegalnego przejęcia tej firmy przez członków rodziny pana prezesa. Teraz nie ma już takiego zagrożenia — zapewnia Krzysztof Rutkowski.

Dodaje, że w interwencji uczestniczyła dwudziestoosobowaekipa i kolejne 20 osób było w odwodzie.

— Akcja była spektakularna i brakowało w niej chyba tylko helikoptera. Zupełnie zaskoczyliśmy drugą stronę. Nie doszło jednak do użycia siły, ani tym bardziej do rozlewu krwi — mówi Krzysztof Rutkowski.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

„Wszelkie dalsze próby podejmowania czynności pseudoprawnych przez przeciwników prezesa Druteksu będą surowo kwestionowane i uznawane za nielegalne” — kończy swoje oświadczenie szef firmy. Na czym dokładnie polegały „podstępne działania”, które miały doprowadzić do „wrogiego przejęcia” Druteksu, jego przedstawiciele nam nie wyjaśnili.

Firma rodzinna

Zarząd Druteksu składa się z trzech osób. Oprócz samego Leszka Gierszewskiego zasiadają w nim: Bogdan Gierszewski (bratanek prezesa) oraz Karolina Dobranowska, która pełni funkcję wiceprezesa.

To właśnie o niej oraz o jej małżonku Rafale Dobranowskim, który prowadzi razem z Piotrem Bordakiewiczem kancelarię w Słupsku (i nawet przed laty reprezentował Drutex) wspomina w swoim oświadczeniu Leszek Gierszewski. Akcjonariuszy spółki jest — jak dowiedzieliśmy się — czworo: pakiet ok. 75 proc. akcji należy do małżeństwa Gierszewskich — Leszka i Grażyny — i jest ich wspólnym majątkiem, a pozostałe ok. 25 proc. to własność ich dzieci — wspomnianej już Karoliny i Jakuba.

Z informacji, jakie uzyskaliśmy od Piotra Bordakiewicza, który reprezentuje Grażynę Gierszewską, dotychczas w księgach akcyjnych większościowy pakiet akcji zapisany był na Leszka Gierszewskiego. Na początku lutego Karolina Dobranowska, wiceprezes Druteksu, zmieniła jednak ten zapis, wskazując jako właścicieli obok Leszka, także Grażynę Gierszewskich, na zasadach małżeńskiej wspólnoty majątkowej.

Na poniedziałek zwołano NWZ spółki. Zgodnie z zaproponowanym porządkiem obrad miało się odbyć głosowanie nad odwołaniem dwóch członków zarządu. Jak mówi nam Piotr Bordakiewicz ani jego klientka, ani mniejszościowi akcjonariusze nie zostali wpuszczeni do siedziby spółki. W opinii radcy prawnego stanowiło to naruszenie prawa. Mimo to Grażyna Gierszewska, jako przewodnicząca rady nadzorczej, otworzyła zgromadzenie i poinformowała o przeniesieniu obrad do kancelarii do Słupska. Ta część NWZ miała się rozpocząć o godz. 18. Do czasu zamknięcia tego wydania „PB” nie mieliśmy informacji o przebiegu obrad.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu