Rodzinna wojna w fabryce okien

opublikowano: 19-02-2019, 22:00

Krewni prezesa Druteksu rozważają oskarżenie go o nadużycie uprawnień i próbę przejęcia firmy. Decyzja wkrótce.

Drutex, to jeden z największych polskich producentów okien, firma rodzinna działająca od 1985 r. Od kilku dni jej akcjonariusze, członkowie rodziny publicznie oskarżają się o łamanie prawa. Zaczęło się od wniosku Leszka Gierszewskiego, prezesa spółki, przeciw córce Karolinie Dobranowskiej, wiceprezes, i jej mężowi Rafałowi Dobranowskiemu o „podstępne działania, których celem było usunięcie prezesa i przejęcie władzy w firmie”.

— Podejmiemy kroki prawne. Rozważamy, jakie — mówi Piotr Bordakiewicz, radca prawny, który reprezentuje Grażynę Gierszewską, akcjonariuszkę i przewodniczącą rady nadzorczej oraz żonę Leszka Gierszewskiego.

Zdaniem mecenasa, jest bardzo prawdopodobne, że będzie to analogiczny wniosek do tego, jaki kilka dni wcześniej przedstawił w prokuraturze Leszek Gierszewski. 75 proc. akcji Druteksu należy do małżeństwa Gierszewskich i jest ich wspólnym majątkiem, reszta to własność ich dzieci — Karoliny Dobranowskiej i Jakuba Gierszewskiego. W poniedziałek wszyscy mieli spotkać się na NWZ, jednak żona i dzieci prezesa nie zostali wpuszczeni do siedziby spółki. Dostępu broniła ekipa firmy Krzysztofa Rutkowskiego.

Próbowaliśmy się dowiedzieć od prezesa Druteksu, dlaczego pozostali akcjonariusze nie mogli dostać się do biur spółki. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Bez odpowiedzi pozostało też pytanie o to, jakie „podstępne działania” członków rodziny miały, jego zdaniem, doprowadzić do „wrogiego przejęcia”. Nie chciał też odnieść się do zarzutów sformułowanych przez żonę. Twierdzi ona m.in., że „Leszek Gierszewski, pod wysoce negatywnym wpływem obecnej partnerki życiowej, rozpoczął prowadzenie polityki sprzecznej z żywotnym interesem Druteksu i najbliższych członków rodziny” oraz, że jej mąż „zapomniał, kto jest właścicielem większościowego pakietu akcji Druteksu” i że papiery są ich wspólnym majątkiem. To może stanowić o przyszłości spółki. Prawo rodzinne przewiduje bowiem, że akcje nabyte w czasie trwania wspólności majątkowej za pieniądze ze wspólnego majątku wchodzą w jego skład. Należą więc do obu małżonków. Różnie bywa interpretowana kwestia tego, kto z małżonków uzyskuje status akcjonariusza.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Jeżeli statut lub umowa spółki nie zawiera wyraźnego wyłączenia, akcjonariuszem może stać się również małżonek, który nie brał udziału w czynności prawnej nabycia akcji, o ile złoży wniosek do zarządu — mówi Radosław Kwaśnicki, radca prawny i prezes Kancelarii RKKW.

W takim przypadku małżonkowie powinni wyznaczyć wspólnego przedstawiciela do wykonywania uprawnień z akcji.

— Jeśli się nie porozumieją, wówczas nie będą mogli realizować żadnych praw wynikających z akcji, w tym np. prawa głosu — twierdzi mecenas.

W firmach rodzinnych to często bardzo ważna kwestia.

— Wojujący małżonkowie mają dwa wyjścia: albo się porozumieją, albo stracą wszelkie prawa w spółce — podkreśla Radosław Kwaśnicki.

Gdyby tak się stało, jedynymi akcjonariuszami Druteksu, którzy mogliby wykonywać prawo głosu, byłyby posiadające 25 proc. akcji dzieci. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy