Nowa Sól łączy biznes z nauką

MBE
opublikowano: 01-03-2011, 00:00

Miasto w grze z inwestorami chce mieć asa w rękawie. Będzie nim park naukowo-technologiczny.

Miasto w grze z inwestorami chce mieć asa w rękawie. Będzie nim park naukowo-technologiczny.

Laboratoria, biura, data center, sale konferencyjne i hala produkcyjna. To wszystko znajdzie się w Parku Technologii i Logistyki Przemysłu Interior, który powstanie w Nowej Soli. Lubuskie miasto zainwestuje około 21 mln zł po to, aby zatrzymać inwestorów.

— Park technologiczny już mamy, teraz budujemy naukowo-technologiczny, bo chcemy połączyć przemysł z nauką. Nowa Sól w latach 80. była jednym z najbardziej uprzemysłowionych miast Polski, a nasze dwa główne zakłady zatrudniały 10 tys. osób. Po upadku tego wielkiego przemysłu bezrobocie sięgnęło 40 proc. Nie chcemy, żeby to się kiedykolwiek powtórzyło — mówi Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli.

Koncepcje laboratorium badawczego i data center powstały we współpracy z firmą Hewlett-Packard Polska oraz spółką Sinersio Polska.

— Z inwestorami, którzy będą chcieli działać w parku, będziemy zawiązywać spółki lub współpracować w ramach PPP. Interior musi bowiem na siebie zarobić, a miasto nie musi być przecież jego właścicielem —mówi prezydent Tyszkiewicz.

Inwestycję realizuje spółka Regionalne Centrum Technologii i Wiedzy Interior, której głównym udziałowcem jest miasto, a pozostali to: Uniwersytet Zielonogórski, Kostrzyńsko-SłubickaSpecjalna Strefa Ekonomiczna (KSSSE) oraz Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej. W ciągu najbliższych tygodni zostanie ogłoszony przetarg na budowę. Inwestycja jest w 50 proc. dofinansowana z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

— Coraz trudniej jest ściągnąć do miasta inwestycje. Choć nadal się nam to udaje, to karta może się odwrócić. Wkrótce inwestorzy mogą zacząć inwestować tam, gdzie jest tańsza siła robocza — na Ukrainie czy w Indiach. Budujemy nasz park po to, by przemysł miał warunki do rozwoju, możliwość zwiększania zaawansowania technologicznego i szkolenia przyszłych pracowników. Wzorce czerpiemy z Niemiec — mówi Wadim Tyszkiewicz.

W Nowej Soli na terenie KSSSE działa już kilkunastu inwestorów. Największym pracodawcą jest firma Gedia, produkująca elementy karoserii samochodowych. Zainwestowali tam już także: brytyjski koncern spożywczy ABF czy japoński producent telewizorów Funai.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu