Nowa szefowa Fedu wzmocni dolara

  • Marek Rogalski
opublikowano: 12-02-2014, 00:00

Ze słów Janet Yellen, nowej szefowej Rezerwy Federalnej, które padły we wtorek w Kongresie, można wywnioskować jedno — rewolucji nie będzie, a Fed będzie reagował w wyważony sposób na napływające sygnały.

Można nadal oczekiwać redukcji programu QE3, jeżeli sytuacja na rynku pracy będzie się wciąż poprawiać, co sugeruje, że ostatnie spowolnienie było przejściowe. Zdaniem Janet Yellen, stopy procentowe pozostaną niskie, mimo spadku stopy bezrobocia poniżej 6,50 proc. To powtórzenie argumentów, które przytaczał wcześniej Ben Bernanke. Tym samym Fed nie będzie w stanie zmienić oczekiwań rynku, które mówią o pierwszej podwyżce stóp procentowych w połowie 2015 r.

Słowa Janet Yellen powinny w kolejnych dniach umocnić amerykańską walutę. Może to zaowocować odbiciem pary USD/PLN do poziomu 3,10 zł i być może powyżej w ciągu najbliższych kilkunastu dni. Pomóc w tym może także sytuacja na rynkach wschodzących. Wprawdzie w ubiegłym tygodniu mieliśmy silne odreagowanie styczniowej przeceny, ale nie oznacza to, że problemy, które trapiły te rynki, zostały już w pełni rozwiązane.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski, DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu